Smoki i ludzie

Stephanie Burgis, „Smok z czekoladowym sercem”, Nasza Księgarnia 2018

Troskliwa rodzina nie pozwala młodej smoczycy Aventurine wychylać nosa poza przytulną jaskinię. Ale buntownicza i nieco bezczelna bohaterka, która marzy, by wreszcie stać się samodzielną, łamie rodzinne zakazy i wypuszcza się sama do lasu, gdzie spotyka maga kulinarnego. Mężczyzna, usiłując uniknąć pożarcia, podsuwa jej kociołek czekolady – pułapka okazuje się skuteczna i bohaterka, pod wpływem magicznego napoju zamienia się w ludzką dwunastolatkę.

Daje to asumpt do serii perypetii w pobliskim mieście, gdzie właśnie zapanowała moda na pijalnie czekolady. Panna Smok odnajdzie wreszcie swoją pasję i stanie się czeladniczką pewnej krnąbrnej, tak jak i ona, mistrzyni cukiernictwa, zdobędzie ludzkich przyjaciół, co pozwoli jej przekroczyć mentalne bariery i zrozumieć Innego, poniesie i przepracuje porażkę i uwierzy w siebie, a w końcu ocali nowych przyjaciół oraz całe miasto przed gniewem poszukującej jej smoczej rodziny. Całość zwieńczy happy-end, w którym matka smoczycy wykaże się mądrym rodzicielstwem, a główna bohaterka znajdzie sposób, by żyć w dwóch światach.

Autorka we wciągającej fabule ładnie odświeżającej klasyczny motyw doskonale połączyła ukazanie zderzenia smoczej, drapieżnej i nieco pyszałkowatej mentalności ze światem ludzi i poważne tematy związane z dojrzewaniem z elementami humoru; na uwagę zasługuje również starannie opracowany świat przedstawiony powieści.

Wiek 11+

Wiek 10+

O AUTORCE:

Stephanie Burgis – amerykańska autorka pisząca zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych – w oryginale ma się wkrótce ukazać kontynuacja „Smoka…”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.