Filozoficzny rollercoaster

Remigiusz Mróz, „Behawiorysta”, Filia 2016

trolley_problem
rys. McGeddon

Remigiusz Mróz potwierdza swoją mocną pozycję na polskiej scenie kryminalnej w thrillerze wykorzystującym filozoficzny dylemat wagonika, który, w swoim stylu, rozpędza do prędkości rollercoastera.

Sławny eksperyment myślowy brytyjskiej myślicielka Philippy Foot z 1967 roku zakładał, że motorniczy traci kontrolę nad tramwajem tuż przed rozjazdem – do jednego z torów przywiązano pięć osób, do drugiego jedną. Tramwaju nie da się zatrzymać, ale można użyć zwrotnicy, by wybrać kogo zabije pojazd. Co zrobić (o dylemacie i jego różnych wersjach wyszła świetna książka Thomasa Catharta – wydał ją w Polsce PWN w 2014 r.).

Przed podobnymi dylematami stawia społeczeństwo morderca, z którym przyjdzie się zmierzyć głównemu bohaterowi tomu, tytułowemu „Behawioryście”, prokuratorowi zwolnionemu dyscyplinarnie z pracy ppo tajemniczym incydencie (jego istota to jeden z elementów budujących w książce suspens), miłośnikowi savoir-vivru i znawcy języka ciała, co pozwala mu „czytać” gesty i mimikę przestępców.

Wspomniany morderca za pomocą internetu nadaje na żywo transmisje z miejsca zbrodni, w czasie których pozwala widzom wybierać kogo i w jaki sposób ma zgładzić – a że wybory nie są łatwe – np. śmiertelnie chora, praworządna kobieta czy młody przestępca, który ma szansę na resocjalizację – szybko okazuje się, że śledczy mają do czynienia z zabójcą-misjonarzem, który chce zmienić podejście społeczeństwa do wymiaru sprawiedliwości i samosądu. Oprócz wyjątkowej przebiegłości mordercy, który świetnie potrafi ukrywać swoje emocje i gubić tropy, problemem głównego bohatera jest również nieoficjalny charakter jego udziału w śledztwie i kłopoty rodzinne…

Remigiusz Mróz zdołał bez zgrzytu połączyć skonstruowany zgodnie ze wszystkimi prawidłami gatunku wciągający thriller z wieloma efektownymi zwrotami i  zawieszeniami akcji oraz świetną rozgrywką psychologiczną między śledczymi i zbrodniarzem z traktatem z pogranicza psychologii, filozofii i prawa. Mróz w formie.

behawiorysta

O AUTORZE:

Remigiusz Mróz – pisarz młodego pokolenia specjalizujący się literaturze gatunkowej, ma na koncie kilkanaście powieści, w tym m. in. cykle o Joannie Chyłce i Robercie Froście