Do Nibylandii i z powrotem

rysunki: Veronica Fish, scenariusz: Melissa Jane Osborne, „Zeszyt Wendy”, Prószyński i S-ka 2017

Adresowany do starszych nastolatków udany komiks o godzeniu się z traumą i przepracowywaniu żałoby podejmujący temat z taktem i bez fałszywych pocieszeń.

Główna bohaterka, amerykańska szesnastolatka Wendy, kierując samochodem, w którym pasażerami jest dwójka jej młodszych braci, ulega wypadkowi, w którym ginie najmłodszy z rodzeństwa. Trawiona poczuciem winy dziewczyna, nie chcąc pogodzić się ze stratą, wierzy, że chłopiec trafił do Nibylandii pod opiekę Piotrusia Pana.

Obserwujemy jej zmagania z traumą – w psychologicznym gabinecie, na korytarzach szkoły, w której uznana zostaje za “wariatkę” i poddana ostracyzmowi, w relacjach z rodzicami, drugim z braci, z którym zawiera pakt i usiłuje za pomocą magicznych rytuałów cofnąć nieodwracalne. W końcu jednak bierze byka za rogi i, zarówno dzięki pomocy psycholog, jak i bliskich, osobistej odwadze i snowi o Nibylandii, w którym dostaje szansę na pożegnanie z bratem – kończy żałobę i rozpoczyna nowe życie.

Wystylizowana na zeszyt terapeutyczny, w którym dziewczyna miała rysować to, czego nie jest w stanie powiedzieć, książka umiejętnie splata wątki fantastyczne z wiarygodnym studium psychologicznym, ciekawą historię z wartością terapeutyczną. Rysunki, mimo że czasem widać w nich trochę sztampowych rozwiązań, to profesjonalna solidna robota, udanie wystylizowana na nieco surową kreskę nastolatki. Znakomicie wypadło w nich operowanie kolorem, który wprowadzony do głównie czarno-białych ilustracji świetnie akcentuje elementy fantastyczne i emocje.

Ilustracje ze środka książki pochodzą oryginalnego wydania; podajemy je za stroną Veronici Fish – http://www.veronicafish.portfoliobox.me/

Wiek 16+

O AUTORKACH:

Veronica Fish – rysowniczka komiksowa i projektantki graficzna

Melissa Jane Osborne – aktorka i pisarka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.