#latozksiążką(13) #komiksowasobota #obrazkowapsychoanaliza #nowyFriot

tekst: Bernard Friot, ilustracje: Adam Wójcicki, „Znowu historyjki na raz”, Format 2018

W czwartej odsłonie „Historyjek na raz” Friot z humorem à la Roland Topor ogrywa konflikt między starszą, nastoletnią siostrą a jej młodszym bratem oraz niepokoje, lęki i kompleksy mniej więcej jedenastoletniej dziewczynki.

W stylu znanym z poprzednich tomów swobodnie miesza współczesną prozę psychologiczno-obyczajową z fantastyką, co ważne nie unikając tematów trudnych, mamy tu więc opowieść o toaletowej sesji, w czasie której dziewczynka mierzy się z lękiem dotyczącym odejścia ojca i wykorzystuje spuszczanie wody, by wykrzyczeć dające ulgę przekleństwa, mamy fantazje na temat śmierci brata (najczęściej w paszczy krokodyla), dziecięcy radykalizm (objawiający się np. planami ucieczki z domu, by powrócić do niego w glorii chwały, gdy rodzice będą już starzy) świetnie skontrowany pointą, w której dziewczynka, już za drzwiami, chce powiedzieć rodzicom, że jednak ich kocha, jest dziecięce okrucieństwo (np. zabawa w rzeźnika, którym jest ojciec dwójki bohaterów), strach przed pierwszą miłością i jej wyznaniem. itp.

A całość to pochwała wyobraźni, która pozwala kompensować negatywne emocje bez wyrządzania innym krzywdy, świadectwo perfekcyjnego panowania nad małą formą i zachęta do czytania dla opornych młodszych nastolatków.

Autentyzm i poczucie humoru z jakim ukazywane jest dzieciństwo i psychika bohaterów sprawi, że młodzi czytelnicy łatwo utożsamią się z problemami bohaterów, a rodzice lepiej zrozumieją skomplikowany świat swoich pociech. Tomik zilustrowany jak zwykle w komiksowej konwencji przez Adama Wójcickiego.

Wiek 11+

O AUTORACH:

Bernard Friot – były nauczyciel i pisarz, specjalizujący się w literaturze dla młodych czytelników (ma na koncie ok. 60 tytułów)

Adam Wójcicki – absolwent ASP w Katowicach, maluje i ilustruje; publikował w prasie; ma na koncie m. in. ilustracje do „O.G.R.O.D.U” Ewy Kołaczyńskiej oraz serii o Binku i Pulpecie oraz oczywiście trzech poprzednich tomów „Historyjek na raz”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.