#latozksiążką (9) #picturebook #kody #morze #żagle

Sara Gillingham, “Alpha Bravo Charlie. O kodach na morzu”, Egmont 2018

Autorka potrafiła zamienić pozornie niezbyt porywający i dający małe pole do popisu temat, jakim są morskie kody sygnałowe w graficzny i typograficzny majstersztyk oraz ciekawą opowieść o życiu załóg okrętów przemierzających morskie i oceaniczne bezkresy.

Elementem porządkującym narrację jest oczywiście alfabet, który zastępują prezentowane w tomie flagi, ale Sara Gillingham prezentuje za jednym zamachem aż cztery kody i czyni to w sposób pomysłowo uporządkowany.

Każdej z liter poświęca cztery strony.

Na pierwszej znajdzie czytelnik literę odpowiadającą fladze, jej odpowiednik w kodzie fonetycznym – aby uniknąć pomyłki litery zastępuje się w nim całymi słowami – czyli a, b, c, to właśnie tytułowe Alpha, Bravo, Charlie. Do tego informacja o dodatkowym znaczeniu flagi – np. flaga „Kilo” oznacza: „Chcę nawiązać z wami łączność” – i krótki tekst, w którym autorka opisuje różne sytuacje związane z wywieszeniem flagi, sprytnie przemycając garść informacji o pracach na morzu, tradycjach żeglarskich, oświetleniu statków, niebezpieczeństwach, manewrach, itp.

Dwie kolejne strony to reprodukcja flagi, a ostatnia czwarta strona zawiera informacje o odpowiednikach litery w kodzie semoforowym, alfabecie Morse`a, i innych alfabetach fonetycznych oraz króciutką charakterystykę jednego z typów łodzi (tu sporo ciekawostek, np. informacja, że istnieją zbiornikowce, którymi transportuje się soki owocowe).

Siłą książki jest powściągliwość i umiejętność rezygnowania z niepotrzebnych elementów – teksty są krótkie, klarowne i napisane lekkim piórem, strony rozplanowane typograficznie z mądrym wykorzystaniem światła, flagi reprodukowane w formacie strony, bez strachu o „marnowanie” miejsca, a ilustracje to popis minimalistycznej finezji. Znakomita propozycja dla wszystkich młodych (starszych zresztą też) miłośników kodów i szyfrów oraz tematyki marynistycznej.

Wiek 5+

O AUTORCE:

Sara Gillingham – nagradzana ilustratorka, grafik i projektantka, autorka książek dla dzieci oraz właścicielki studia projektowego, które ma na koncie współpracę ze znanymi wydawnictwami i firmami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.