Kobieta i węże

Sharon Bolton, “Blizna”, Amber 2017

Mieszkańcy małej miejscowości na południu Anglii znajdują w domach jadowite węże. Kiedy pojawiają się pierwsze ofiary śmiertelne, służby stają w pogotowiu, a lokalna pani weterynarz zaczyna się zastanawiać czy to przyrodniczy fenomen czy celowe działanie. Sharon Bolton przekonująco łączy kryminał i thriller z groźnymi gatunkami zwierząt w roli głównej.

Clara Benning, młoda weterynarz lecząca dzikie zwierzęta w szpitalu na prowincji, jest bardzo zaangażowana w niesienie pomocy podopiecznym, a jednocześnie stara się możliwie daleko trzymać od ludzi, których okrucieństwa doświadczała już od najmłodszych lat. Powodem jej dystansu jest też szpecąca blizna na policzku, wzbudzająca u wielu osób współczucie, ale też zainteresowanie, zwłaszcza płci przeciwnej.

Wspomniana inwazja jadowitych gadów zaczyna wyglądać naprawdę podejrzanie, kiedy Clara, wezwana po raz kolejny na pomoc, staje oko w oko z tajpanem, jednym z trzech najbardziej jadowitych węży na świecie, którego w naturze spotkać można tylko w Australii. Pani weterynarz szybko przekonuje się, że aby dojść do prawdy, będzie musiała przezwyciężyć społeczną fobię i podjąć współpracę ze światowej sławy herpetologiem w typie macho i pewnym dociekliwym policjantem, a sama zagadka ma związek z wydarzeniami sprzed pół wieku.

Książka napisana jest z polotem, ale też dużą dbałością o szczegół, co sprawia, że jest przeznaczona dla czytelnika, który oczekuje od kryminału nie tylko rozrywki, ale też wartości dodanej (w tym wypadku pomysłowo przemyconej porcji popularnonaukowej wiedzy na temat węży).

Pewnym mankamentem może być jeden z momentów kulminacyjnych, kiedy właściwy przedmiot znajduje się w odpowiednim miejscu i czasie, ale rekompensuje to umiejętnie wykreowana mroczna atmosfera, którą tworzą zarówno ciekawie opowiedziane historie wydarzeń z przeszłości, jak i elementy krajobrazu brytyjskiej prowincji takie jak przykościelny cmentarz, angielski ogród, opuszczone domostwo i dzika przyroda.

Równie ważny co kryminalna fabuła jest portret psychologiczny głównej bohaterki, która przechodzi przemianę polegającą na zmianie nastawienia do własnego gatunku i transformacji z chowającego urazy odludka w osobę akceptującą siebie i innych.

O AUTORCE:

Sharon Bolton – nagradzana brytyjska pisarka, specjalizująca się w literaturze kryminalno-sensacyjnej; w Polsce znana jest najlepiej z serii o śledczej Lacey Flint; „Blizna” to druga książka w jej dorobku