Literackie egzorcyzmy

Artur Nowak, „Kroniki opętanej”, Krytyka Polityczna 2018

Thriller psychologiczny poruszający problem religijnego fanatyzmu osnuty swobodnie na historiach kilku osób. Centrum fabuły stanowi historia homoseksualnej nastolatki, która, straciwszy rodzinę, trafiła pod opiekę krewnych – babki i uzależnionego od niej emocjonalnie syna-lekarza – obojga żarliwych katolików.

Obserwujemy emocjonalne tłamszenie dziewczyny, która w końcu uznana zostaje za opętaną i trafia do lokalnego egzorcysty – jak się później okaże psychopaty, sadomasochisty i manipulatora – który w imię rzekomej walki o duszę dziewczyny poddaje ją, za zgodą rodziny, przypominającym tortury egzorcyzmom i manipuluje, biorąc jej kilkuletnią siostrę jako zakładniczkę. W końcu jednak miarka się przebierze i dziewczyna podejmie próbę oswobodzenia się spod wpływu księdza.

Autor, nie unikając ukazywania polskich realiów, snuje opowieść uniwersalną – o manipulacji i religijnym fanatyzmie, skłaniającym do zbyt łatwego ulegania autorytetom.

Studium straumatyzowanej, ale walczącej o siebie dziewczyny i religijnego obłędu jest wiarygodne, troszkę słabiej wypadają niektóre fragmenty, w których zbyt widoczna jest teza – np. wówczas gdy dysfunkcyjna mimo pozorów rodzina zostaje przeciwstawiona przywódcy żebraków z Dworca Centralnego, który okazuje dziewczynie serce. Ale jako całość książka się broni i warta jest uwagi zarówno czytelników gatunku, również w jego odmianie non-fiction, jak i zainteresowanym prozą na ważne społecznie tematy.

O AUTORZE:

Artur Nowak – adwokat specjalizujący się w sprawach karnych, który często reprezentował ofiary pedofilii; ma na koncie również napisaną wspólnie z żoną (Małgorzata Szewczyk-Nowak) książkę z wywiadami z osobami molestowanymi przez księży – „Żeby nie było zgorszenia” (2018)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.