Nowe szaty królów, czyli poczet po liftingu

tekst: Dorota Suwalska, ilustracje: Diana Karpowicz, „Poczet Królów i Książąt Polskich”, Zuzu Toys 2017

Udane odświeżenie klasycznej konwencji pocztu adresowane do młodych czytelników. A przy okazji zabawny i bezpretensjonalny dialog z mistrzem Janem M.

Każdemu z władców zaprezentowanych w tomie poświęcono dwie strony – na jednej zaprezentowano skrótową opowieść o jego życiu i dokonaniach oraz ciekawostki, na drugiej rysunkowy portret.

Napisane lekkim piórem teksty Doroty Suwalskiej dostosowane są do możliwości poznawczych i językowej wrażliwości współczesnego młodego czytelnika, autorka doskonale punktuje najważniejsze elementy życiorysów, nie przeładowując ich informacjami i przyprawiając odrobiną humoru.

Ilustratorka czerpie twórczo z ikonicznych przedstawień Matejki wykorzystując lekko stylizowaną na dawną rycinę konwencję rysunku i dodając od siebie sporo humoru.

Na uwagę zasługuje również przemyślana typografia – najważniejsze fragmenty tekstu zostały pogrubione, a trudne słowa (umiejętnie wyjaśnione na końcu), wyróżnione. W orientacji, do której dynastii należy władca pomaga wykorzystanie koloru.

Wiek 10+

O AUTORKACH:

Dorota Suwalska – ilustratorka i pisarka tworząca dla dzieci i młodzieży, która ma na koncie m. in. wyróżnienie w Konkursie na Książkę Roku Polskiej Sekcji IBBY i nominację do Astrid Lindgren Memorial Award

Diana Karpowicz – absolwentka ASP we Wrocławiu, autorki ilustracji do kilkunastu książek, m.in. Agnieszki Tyszki, Grzegorza Kasdepke, Wojciecha Widłaka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.