#latozksiążką (12) #komiksowasobota #obrazkowapsychoanaliza #Wiek6+

Natalia i Lauren O`Hara, „Hortensja i cień”, Prószyński i S-ka 2018

Inspirowana opowieściami babci-Polki poetycka baśń pomysłowo eksploruje motyw Jungowskiego archetypu cienia.

Główna bohaterka, tytułowa Hortensja, mieszkająca w ukrytym w lesie domostwie, którego architektura inspirowana jest rosyjską estetyką ludową, to dziewczynka empatyczna i dzielna, ale ma jeden problem – nie lubi swojego cienia.

Uważa go za przedrzeźniacza i boi się, gdy rośnie wraz z nadejściem nocy. Najpierw usiłuje go ukrywać, a gdy to nie daje efektów, dokonuje radykalnego rozdziału z mrocznym towarzyszem za pomocą użytego jak gilotyna okna.

Początkowo wszystko wydaje się w jak najlepszym porządku, ale potem, pewnej nocy, do domu pukają zbóje, którzy ukrywali się zresztą na wcześniejszych kartach książki, budując napięcie.

Już, już mają chwycić dziewczynkę, gdy w oknie domu pojawia się seria złowieszczych postaci, m. in. łowczyni i niedźwiedź, które skutecznie odstraszają napastników. To oczywiście odrzucony cień, z którym dziewczynka jedna się i od tej pory traktuje jak wiernego towarzysza zabaw.

Zilustrowana nieoczywistą paletą, z umiejętnym użyciem akwareli opowieść o pogodzeniu się z mroczniejszą częścią siebie – negatywnymi emocjami, strachem – została podana w sposób nastrojowy, poetycki i z syntetycznością baśni.

Wiek 6+

O AUTORKACH:

Natalia i Lauren O`Hara – brytyjskie siostry: ilustratorka (Lauren) i autorka tekstu (Natalia); „Hortensja i cień” to ich pierwsza wspólna książka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.