Tapas Bar, czyli skubnij Hiszpanii

Monika Bień-Königsman, Maria Dek, „Ole!”, Dwie Siostry 2016

Tapas to nieduże hiszpańskie przekąski, które można podjadać przez cały wieczór, ciesząc się rozmaitością smaków – autorski przewodnik po kraju flamenco, korridy i Don Kichota przypomina bar z tymi przysmakami, bo forma, którą nadały książce autorki (czy talerz a la Picasso na okładce to przypadek?) pozwala skubać wiedzę o Hiszpanii po kawałeczku i zaostrza apetyt…

Na „Ole!” składają się bowiem krótkie teksty poświęcone rozmaitym wymiarom hiszpańskiego życia. Znajdziemy tu felietony o języku, najważniejszych turystycznych atrakcjach (takich jak szkoła tańca dla koni, katedra zbudowana w środku meczetu, czy sławna z prehistorycznych malowideł jaskinia Altamira), obyczajach (tu np. informacja o tym, że Hiszpanie nie trzymają w domach bożonarodzeniowych choinek), kulturowych fenomenach (flamenco, sjesta), kulinariach (od churros, przez paellę po tapas), sławnych postaciach – prawdziwych (Picasso) i legendarnych (Don Juan).

Autorka tekstu ma lekkie pióro i delikatne poczucie humoru, potrafi pisać o sprawach niełatwych do zrozumienia przez małego odbiorcę w sposób biorący pod uwagę jego wrażliwość, a jednocześnie nie ukrywając przed nim spraw trudnych – tak np. podsumowuje cenzurę z czasów Goi : „W tamtych czasach w Hiszpanii nie wolno było malować nagich ludzi. Golizna była dozwolona tylko na dziełach przedstawiających sceny ze starożytnej mitologii. Pilnowała tego inkwizycja – słynąca z okrucieństwa instytucja kościelna, która tropiła i karała ludzi wyznających inne poglądy”.

Wykorzystując te zalety stylu łączy narrację ciekawostkową (z książki można się np. dowiedzieć który ze sławnych malarzy zaprojektował logo lizaków Chupa Chups, czym jest Bożonarodzeniowy Pieniek i dlaczego dzieci proszą go w Wigilię,  by „zrobił kupkę” i który z hiszpańskich zabytków zagrał w „Gwiezdnych Wojnach”) z udaną próbą wyjaśniania zjawisk bardziej skomplikowanych, takich jak na przykład, przewijający się dyskretnie przez całą książkę, wątek wielokulturowego dziedzictwa Hiszpanii i związanej z nim tolerancji.

Równie ważne co tekst, są w tej książce ilustracje – malowane z kontrolowaną swobodą, grubym pędzlem, w czym przypominają odrobinę sławne talerze Picassa, tworzą spójny i oryginalny graficzny przekaz po mistrzowsku wykorzystujący skrót i uproszczenie (bez utraty ekspresji), mają w sobie sporo humoru (króliki!), a jednocześnie potrafią przekazać ikoniczne dla hiszpańskiej kultury obrazy, takie jak falująca linia domów Gaudiego, różnorodność wszechobecnych kafelków azulejos czy arabską bajkowość kordobańskiej Mezquity.

Tom uzupełnia słowniczek i garść przepisów na iberyjskie przysmaki.

Dobór tematów poruszonych w książce jest oczywiście subiektywny, ale całość daje niezłe, biorąc pod uwagę niedużą objętość książki, pojęcie o życiu na Półwyspie Iberyjskim i pozwala zbudować bazę do dalszych poszukiwań, do których książka zresztą w kilku miejscach umiejętnie zachęca.

Wiek 8+

O AUTORKACH:

Monika Bień-Königsman – projektantka wnętrz i blogerka – hiszpańskiesmaki.es

Maria Dek – ilustratorka, absolwentka University Arts of London i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; publikowała w prasie oraz wydawnictwach polskich i zagranicznych; we Francji wyszła niedawno jej pierwsza autorska książkę („En forêt”) – spory wybór prac: https://www.behance.net/mariadek