Królewna nie chce spać

Ursula Vernon, „Królewna Chomik. Harriet niepokonana”, Mamania 2018

Znakomita zabawa z konwencją baśni w ogóle i „Śpiącą królewną” w szczególe.

Pierwszy tom satyryczno-baśniowej opowieści o przygodach Harriett, królewny-chomika, która niespecjalnie ma ochotę zachowywać się jak na jej rodzinne koneksje przystało i bardziej od “snucia się po zamku z melancholijnym wyrazem twarzy” pociągają ją niebezpieczne rycerskie wyprawy z mieczem w ręku, podejmowane przeciw gnębiącym ludzi potworom.

Główny wątek opowieści zawiązuje się, gdy rodzice wyjawiają jej prawdę o klątwie, identycznej z tą rzuconą na Śpiącą Królewnę, która dosięgnie chomiczą arystokratkę za dwa lata (w dniu jej dwunastych urodzin).

Ale królewna wpada… w doskonały nastrój, bo wie, że do tego czasu będzie niepokonana – aby klątwa na pewno się wypełniła, zła wróżka rzuciła czar chroniący ją do 12 urodzin.

Bohaterka wyrusza w długą wyprawę na swej oswojonej przepiórce, by oddawać się rozmaitym niebezpiecznym zajęciom na czele z udziałem w turniejach, walkami w obronie uciśnionych i skokami z klifów. W końcu jednak dzień wypełnienia się klątwy nadchodzi i chociaż samej królewnie udaje się jej uniknąć, to w głęboki sen wpadają wszyscy mieszkańcy rodzinnego zamku.

W odczynieniu czarów i pokonaniu złej wróżki pomogą bohaterce (nie wspomaganej już magią dającą immunitet) odwaga, pomysłowość i przyjaciele – w tym sympatyczna czarownica oraz wydelikacony książę, który w czasie jazdy wierzchem musi wykładać sobie siodło miękkimi poduszkami.

Autorka z humorem, przywodzącym trochę na myśl taktykę zastosowaną w „Shreku”, wywraca na nice mechanikę baśni, nie pozbawiając jednak fabuły ani napięcia, ani dydaktycznych treści. A liczne ukryte w opowieści smaczki czytelne głównie dla dorosłych, będą atrakcją przy wspólnej z pociechami lekturze. Komiksowe kadry, które uzupełniają fabułę, to solidne rzemiosło, ale mnie osobiście tekst podoba się bardziej niż grafika. Całość to znakomita propozycja dla młodych czytelników.

Wiek 9+

O AUTORCE:

Ursula Vernon – amerykańska ilustratorka, autorka i twórczyni komiksów, która ma na koncie m. in. dwie Nagrody Hugo i nominację do Eisnera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.