Dawid, Goliat i Superman

Scenariusz: Julian Voloj, rysunki, kolor: Thomas Campi, „Joe Shuster. Opowieść o narodzinach Supermana”, Egmont 2018

Graficzna biografia twórców postaci Supermana, a co za tym idzie całego przemysłu związanego z komiksami o superbohaterach, to jednocześnie opowieść o mrocznej stronie tego biznesu, bo rysownik Joe Shuster (główny bohater tomu) i scenarzysta Jerry Siegel nie zarobili, jak można by się tego spodziewać, fortuny na najbardziej rozpoznawalnym bohaterze w historii gatunku.

Mamy więc dwójkę naiwnych, ale utalentowanych, kreatywnych i zdeterminowanych marzycieli, którzy z własnych zwyczajnych doświadczeń (Lois np. to nie spełniona, wielka miłość Siegela) i gatunkowych pulpowych prefabrykatów stworzyli pod koniec lat 30. XX wieku kurę znoszącą złote jajka, ukradzioną im podstępnie przez sprytną korporację, której twórca miał na swoim koncie pokątny handel gorzałką w czasach prohibicji i karierę producenta „świerszczyków”. W tym starciu Dawida z Goliatem zakończenie wyglądało inaczej niż w Biblii – bo sprawiedliwość, i to tylko częściowa, przyszła dopiero po wielu latach.

Autor scenariusza, opierając się na licznych źródłach, stworzył opowieść wiarygodną zarówno w warstwie psychologicznej, jak i opisie rynku komiksowego, która zyskała udaną oprawę graficzną otwarcie inspirowaną twórczością Edwarda Hoppera, tyle że trochę od niej pogodniejszą – duże plamy koloru wspiera umiejętnie stosowana kreska. Nie tylko dla miłośników komiksu i twórców Supermana, ale również czytelników obrazkowej literatury faktu z wyższej półki.

O AUTORACH:

Julian Voloj – dziennikarz, fotograf i twórca komiksów

Thomas Campi – włoski rysownik komiksowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.