#chwilazksiążką #dladzieci #wampirek #wilkołaczątko #horrornawesoło

tekst: Marcin Wicha ilustracje: Dominika Czerniak-Chojnacka, „Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka”, Literacki EGMONT 2018

Wampirek Sebastian urodził się bez kłów, co sprawia, że zamiast straszyć i zdobywać w ten sposób posłuch u kolegów, usiłuje zyskać rówieśniczą akceptację wymyślając dowcipy.

Ta taktyka na nic zdaje się jednak w Wieczorowo-Nocnej Szkole dla Strachów i Upiorów, gdzie oblewa egzaminy z powodu „zupełnego braku krwiożerczości”, ale zyskuje przyjaciela, równie jak on nieudanego potwora, wilkołaka Warczysława Kłapa, który w czasie pełni księżyca zamienia się w jamnika miniaturkę. Po szkolnych niepowodzeniach wampirek rozpoczyna poszukiwania pracy, które kończą się odkryciem, że jego, pozbawiony krwiożerczości sposób na życie wcale nie był taki zły…

Przesłanie o dostrzeganiu komizmu w codziennej egzystencji i wartości bycia sobą zyskało błyskotliwą formę komediowego horroru – autor mistrzowsko bawi się konwencją horroru i językiem w taki sposób, że usatysfakcjonowani będą i młodsi, i starsi czytelnicy. Tekstowi towarzyszą podobne w duchu ilustracje.

Książeczka ukazuje się w serii zachęcającej do wspólnej z dzieckiem lektury, pt. „Poczytaj ze mną”.

Wiek 7+

O AUTORACH:

Marcin Wicha – satyryk, rysownik, pisarz; tworzy dla dzieci i dorosłych, za tom esejów dla tych ostatnich pt.: „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” został uhonorowany Paszportem „Polityki”

Dominika Czerniak-Chojnackailustratorka i graficzka, doktorantka na toruńskiej ASP; ma na koncie m.in. ilustracje do „Piwnic” (2016) Aleksandry Cieślak oraz autorską książkę „Kominiarz/Piekarz” (2017)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.