Zanim chwycicie za skrobak

Agnieszka Woźniak i inni, „Grajfka dla dzieci. Artystyczne zdobienie jaj”, Septem 2018

Świetne połączenie tradycji z nowoczesnością. Agnieszka Woźniak, graficzka (o niej więcej) sięgnęła do specjalistycznej literatury poświęconej zdobieniu jajek, wybrała z niej najważniejsze informacje i opracowała graficznie w duchu minimalistycznego współczesnego dizajnu, tworząc lekkie niczym piana z białek kompendium dla wszystkich, którzy chcą sięgnąć po skrobak – to nożyk o dwóch ostrzach, narzędzie przeznaczone specjalnie do kroszenia jajek, czyli wydrapywania wzoru w warstwie barwnika, wynalezione przez mistrz tej sztuki z Opolszczyzny, Jana Lipkę.

W jej poradniku znajdziemy nie tylko najważniejsze dawne i nowsze techniki barwienia i zdobienia jajek (również za pomocą wosku) opisane i narysowane krok po kroku, ale również informacje jak wybrać najlepsze jajko i, w zależności co chcemy z nim zrobić, jak je przygotować, ale też garść informacji etnograficznych – trendy w zdobieniach na przestrzeni wieków, wielkanocne zwyczaje związane z jajkami – ale też kilka ciekawostek.

Co ważne, porady są szczegółowe i widać, że zostały zaczerpnięte od źródeł, które na zdobieniu jajek zjadły zęby – z książki dowiemy się np. od której strony należy zacząć pracę, jak najlepiej usunąć wosk z gotowej pisanki, ile czasu należy gotować strusie jajo (1,5 godziny na twardo, 45 minut na miękko).

Tomik zawiera także kilka zadań dla dzieci – propozycje eksperymentów z naturalnymi barwnikami czy wzory do poćwiczenia, a także integracyjną zachętę, by sięgnąć do pamięci rodziców i dziadków i spytać „jak to drzewiej bywało” z tymi wielkanocnymi jajkami.

Na uwagę zasługuje przemyślana warstwa graficzna. Autorka stosuje rozmaite techniki – od prostego, prawie symbolicznego rysunku, po znakomite wykorzystanie barwnej plamy – a przemyślana typografia, która opiera się na pozostawianiu światła na stronie sprawia, że całość ma w sobie lekkość i elegancję. Z minimalizmem graficznym idzie w parze umiejętna selekcja materiału – jest go wystarczająco dużo, by zaciekawić i odpowiednio poinformować czytelnika bez przeciążania jego możliwości poznawczych.

I chociaż książka powstała w ramach projektu Opolski ETNOdizajn autorce udało się nie przesadzić z lokalnością pracy, co sprawia, że tomik zainteresuje czytelników ze wszystkich stron Polski i sprawia, że książka, oczywiście jeśli nie zalejemy jej wywarem z cebulowych łupin (na ciemny brąz), kory dębowej (na czarno) lub młodych piórek żyta (na zielono) zostanie z nami dłużej niż jedne święta.

O AUTORCE:

Agnieszka Woźniak -projektantka graficzna, ilustratorka, opracowała graficznie m. in. “Bajkę o włosie Patryku” Maliny Prześlugi (2014); ilustracje do tekstu zaczerpnęliśmy z profilu autorki na behance – tam znajdziecie więcej jej prac: https://www.behance.net/agawoz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.