Tamsyn Murray, „Drugie bicie serca” Zielona Sowa 2017 // Kathryn Ormsbee, „Milion odsłon Tash” Otwarte 2017 // Adam Lang, „Sznurek” Wydawnictwo Literackie 2017 // Kara Thomas „Mroczne zakamarki” Akurat 2017 – recenzja, kalejdoskop

Tamsyn Murray, „Drugie bicie serca” Zielona Sowa 2017 // Kathryn Ormsbee, „Milion odsłon Tash” Otwarte 2017 // Adam Lang, „Sznurek” Wydawnictwo Literackie 2017 // Kara Thomas „Mroczne zakamarki” Akurat 2017 - recenzja, kalejdoskop

kalejdoskop#10 (Young Adult, czyli za bary z życiem)

Transplantologia, internetowy hejt, problemy z tożsamością seksualną, rodzinne i osobiste demony, zemsta – w naszym #kalejdoskopie kilka powieści z gatunku Young Adult, które proponują młodym czytelnikom poważną refleksję nad życiem. Chociaż różni je ton, konwencja, waga problemów z którymi mierzą się ich bohaterowie i wiek odbiorców, do których są adresowane (dwie to bardziej klasyczne powieści młodzieżowe, dwie balansują na pograniczu literatury dla młodzieży i dorosłych) – łączy je wysoka jakość literacka.

Tamsyn Murray, „Drugie bicie serca” Zielona Sowa 2017 // Kathryn Ormsbee, „Milion odsłon Tash” Otwarte 2017 // Adam Lang, „Sznurek” Wydawnictwo Literackie 2017 // Kara Thomas „Mroczne zakamarki” Akurat 2017 - recenzja, kalejdoskopTamsyn Murray, „Drugie bicie serca”
Zielona Sowa 2017, Wiek 15+
Bohaterami i narratorami książki poruszającej problem transplantologii są piętnastolatek, który od roku czeka na przeszczep serca i szesnastoletnia siostra-bliźniaczka chłopaka, którego serce, w wyniku nieszczęśliwego wypadku otrzymuje. Piętnastolatek, mimo że wie, iż nie powinien dowiadywać się niczego o dawcy, podejmuje ryzykowną grę i, nie mówiąc z jakich pobudek to robi, zaprzyjaźnia się, a później zakochuje w siostrze chłopaka, od którego otrzymał serce. Nad związkiem wisi jednak jak miecz Damoklesa w postaci konieczności wyjawienia dziewczynie prawdy.
Świetnie napisana, autentyczna – bo i wzruszająca, i zabawna – ukazująca bez fałszu depresję po śmierci bliskiej osoby, problemy z decyzją o oddaniu organów, a także wyrzuty sumienia tych którzy zostali, powieść niesie pozytywne przesłanie bez grama dydaktyzmu, a przy tym świetnie się ją czyta.
Tamsyn Murray, „Drugie bicie serca” Zielona Sowa 2017 // Kathryn Ormsbee, „Milion odsłon Tash” Otwarte 2017 // Adam Lang, „Sznurek” Wydawnictwo Literackie 2017 // Kara Thomas „Mroczne zakamarki” Akurat 2017 - recenzja, kalejdoskopKathryn Ormsbee, „Milion odsłon Tash”
Otwarte 2017, Wiek 15+
Siedemnastoletnia amerykańską licealistka wraz z przyjaciółmi kręci amatorską adaptację „Anny Kareniny” w uwspółcześnionych realiach. Serial odnosi sukces i opis radzenia sobie z popularnością i nieodłącznym od niej internetowym hejtem miesza się z obyczajowo-psychologicznymi perypetiami dotyczącymi przyjaźni, niełatwych relacji ze starszą i zawsze lepszą siostrą, szukaniem drogi w życiu oraz bardzo ciekawym wątkiem dotyczącym seksualnej tożsamości, bowiem główna bohaterka określa sama siebie jako osobę zdolną do romantycznego zadurzenia i przyjaźni, ale aseksualną, co powoduje oczywiście sporo problemów relacjach z chłopcami.
Autorka świetnie „czuje” realia cyberświata, w którym żyją nastoletni bohaterowie, ma sporą znajomość psychiki nastolatków, a trudne problemy porusza w sposób taktowny i wiarygodny dla młodego odbiorcy. Tłumaczka nie zagubiła w przekładzie ani lekkości pióra, ani poczucia humoru Ormsbee.
Tamsyn Murray, „Drugie bicie serca” Zielona Sowa 2017 // Kathryn Ormsbee, „Milion odsłon Tash” Otwarte 2017 // Adam Lang, „Sznurek” Wydawnictwo Literackie 2017 // Kara Thomas „Mroczne zakamarki” Akurat 2017 - recenzja, kalejdoskopAdam Lang, „Sznurek”
Wydawnictwo Literackie 2017, Wiek 18+
Kolejna znakomita powieść ukrywającego się pod pseudonimem matematyka, byłego nauczyciela to propozycja dla czytelników nieco starszych niż poprzednie jego książki m. in. „Klucze” (Lista Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej, nominacja do Nagrody IBBY) – adresowana jest bowiem przede wszystkim do najstarszych nastolatków, ale powinna wciągnąć również dorosłych. Powieść została osnuta wokół prawdziwych wydarzeń.
Główny bohater, dziewiętnastolatek, inaczej niż w dwóch poprzednich książkach Langa, pochodzi ze wsi, z patologicznej pod różnymi względami, pozornie oczywiście zupełnie normalnej, rodziny, w której doznaje nieustannej przemocy psychicznej (czasem też fizycznej) ze strony dziadka, ojca i brata oraz obojętności ze strony matki. Od dzieciństwa nosi w sobie znamię zdrajcy (niejednoznaczna natura owej zdrady zostaje wyjawiona w finale i jest jednym z motorów fabularnych powieści), którą schował głęboko i stara się, mimo że jest chłopakiem inteligentnym i w pewnym zakresie, wrażliwym, żyć tak jak nakazują mu niepisane brutalne prawa w szkole i domu. Zmienia się to, gdy w czasie wyjazdu do Warszawy odnawia znajomość z przyjacielem z dzieciństwa, z którym znosił prześladowania lokalnych dręczycieli, a który dekadę wcześniej wyjechał do miasta. Poznaje również jego dziewczynę, a przyjaźń, przypieczętowana odwiedzinami miastowych na wsi, a później letnim pobytem, zamienia się w zakochanie, prowadząc najpierw do odkrycia radości życia, a potem tragedii, bo intencje nowych znajomych nie są tak czyste jak się na początku wydawały.
Lang, z wnikliwością rasowego psychologa daje nam wciągające studium grzechów dzieciństwa przybierających rozmiary greckiego fatum i przekonujący portret kobiety-modliszki, dbając jednocześnie o wiarygodność świata przedstawionego. Opowieść pozbawiona jest happy-endu, co z jednej strony dodaje jej wiarygodności, ale z drugiej czyni, jak wspominałem, lekturą dla starszych czytelników.
Tamsyn Murray, „Drugie bicie serca” Zielona Sowa 2017 // Kathryn Ormsbee, „Milion odsłon Tash” Otwarte 2017 // Adam Lang, „Sznurek” Wydawnictwo Literackie 2017 // Kara Thomas „Mroczne zakamarki” Akurat 2017 - recenzja, kalejdoskopKara Thomas „Mroczne zakamarki”
Akurat 2017, Wiek 18+
Skonstruowany zgodnie z klasycznymi regułami gatunku thriller to opowieść o mocno wycofanej z powodu licznych traum, opuszczonej niemal przez wszystkich krewnych absolwentce szkoły średniej, która po kilku w miarę spokojnych latach spędzonych w domu babki przybywa do miasteczka, gdzie spędziła pierwsze lata życia. Zjawia się tam, by odwiedzić umierającego w więzieniu ojca, ale wizyta budzi również upiory z przeszłości związane z seryjnym zabójcą, którego ofiarą wiele lat temu padła koleżanka głównej bohaterki. Zeznania protagonistki przyczyniły się wówczas do skazania winnego, ale dziewczyna nie jest pewna, czy oskarżyła właściwego człowieka, tym bardziej, że, w podobnych co wówczas okolicznościach, ginie właśnie kolejna kobieta. Dziewczyna rozpoczyna prywatne śledztwo, w którym stawką będzie nie tylko schwytanie zabójcy, ale również wewnętrzny spokój i uporanie się z licznymi, w tym rodzinnymi, demonami.
Autorka sprawnie buduje intrygę z licznymi, całkiem zaskakującymi i dość oryginalnymi zwrotami akcji oraz rozwiązaniem, nieźle kreuje postać przetrąconej przez życie młodej kobiety; porusza w swojej książce takie problemy jak trauma po porzuceniu przez najbliższych, prostytucja młodocianych, narkotyki. Solidna propozycja, która spodoba się również dorosłym odbiorcom.
PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz