“Kumplobook. Dogrywka!”, Joanna Gorzelińska, Krzysztof Kiełbasiński, Wydawnictwo Wilga 2017 – recenzja

Kumplobook. Dogrywka!, Gorzelińska, Kiełbasiński - recenzja

Analogowe zabawy po raz drugi, czyli ruszaj głową i wyobraźnią

Druga edycja „Kumplobooka” przynosi nową dawkę sympatycznej i, co najważniejsze, analogowej (z jednym wyjątkiem) zabawy. Pomysły Joanny Gorzelińskiej opracował tym razem graficznie Krzysztof Kiełbasiński.

Formuła „Kumplobooka” pozostała taka jak w pierwszym tomie, chociaż większość zadań jest oczywiście inna (dlatego piszemy tylko o grafice w pierwszej części – patrz ramka).

Kumplobook. Dogrywka!, Gorzelińska, Kiełbasiński - recenzja

To książka, która ma w zamierzeniu autorów odciągnąć młodych (mniej więcej 9+) czytelników od elektronicznych gadżetów i zachęcić do spędzania czasu w „realu”. Pozycja została pomyślana tak, by jej użytkownicy, kumple, mogli w spokoju usiąść naprzeciwko siebie na godzinkę (tak sugeruje wydawca, ale książka wystarczy chyba przynajamniej na dwa-trzy razy dłużej) i pobawić się w starym stylu, który świetnie pamiętają użytkownicy podwórek, zeszytów typu „Złote myśli”, pamiętników, budowniczowie baz z gałęzi i ci którzy przeciw długim zimowo-jesienno-deszczowym wieczorom uzbrojeni byli w wyobraźnię, długopis, kredki i kartkę papieru.

„Kumplobook. Książka dla prawdziwych przyjaciół”, Wilga 2016
Tekst: Joanna Gorzelińska, ilustracje: Denis Wojda
Pierwszego kumplobooka zilustrował i zaprojektował świetny scenarzysta i rysownik komiksowy (napisał serię o „Mikropolis” (rys. Krzysztof Gawronkiewicz), w całości przygotował doskonałe autobiograficzne „566 kadrów” – strona projektu). Za opracowanie graficzne „Kumplobooka” oraz ilustracje do niego nominowany był w kategorii graficznej do nagrody Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Trudno się zresztą temu dziwić, bo ilustracje nawiązujące i do plakatowej, i komiksowej poetyki, doskonale współgrają z typograficznym designem ładnie łączącym nowoczesność z aluzjami do klasyki projektowania graficznego z lat 60. Wszystko to sprawia, że książka nie tylko pobudza do kreatywności i pogłębiania międzyludzkich relacji, ale jest również dającym estetyczną satysfakcję przedmiotem.

Teraz jest trochę łatwiej, bo dostają masę gotowych pomysłów (ładnie, w kreskówkowym, nie pozbawionym humoru, stylu zilustrowanych przez Tomasza Kiełbasińskiego – na szczególnego plusa zasługuje koszulka z napisem AD/HD), ale nie znaczy to, że nie będą musieli ruszyć głową i wyobraźnią. Tomik otwiera ponownie kwestionariusz pozwalający sprawdzić wiedzę na temat przyjaciela złożony z 33 pomysłowo i, lepiej niż w tomie pierwszym, zrymowanych pytań, a potem następują zadania, które podzielić można na kilka grup.

Mamy więc przypomnienie klasycznych zabaw (na czele z „państwami-miastami” i grą „w statki”), łamigłówki przywodzące na myśl niezapomniane „Wesołe minuty” – labirynty, zabawy w łączenie kropek, anagramy, wykreślanki, szukanie różnic, krzyżówki, ale też sporo zabaw zachęcających do kreatywności – kumple muszą np. skomponować kolaż, wymyślić własne rebusy, napisać krótki wiersz, wymyślić własną „komórkę przyszłości” oraz zadań zachęcających do proekologicznych i prozdrowotnych zachowań, a także wyjścia na podwórko. Do tego jak zwykle garść ciekawostek.

Kumplobook. Dogrywka!, Gorzelińska, Kiełbasiński - recenzja

Tomik napisany lekkim, komunikatywnym, delikatnie nawiązującym do młodzieżowego, językiem. Warto sięgnąć, nawet jeśli ma się naładowaną komórkę.

Wiek 9+

Kumplobook. Dogrywka!, Gorzelińska, Kiełbasiński - recenzja

O AUTORACH:

Joanna Gorzelińska – pisze książki (oprócz „Kumplobooków” ma na koncie serię „Piramida w kuchni”), działa społecznie, ma czterech synów

Krzysztof Kiełbasiński – ilustrator i autor książeczek educkacyjnych dla dzieci

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter