/ KOMIKS / DLA DZIECI / SKARBY / PRZYGODOWY / FANTASY / BAŚŃ / WIEK 6+ / MITOLOGIA SKANDYNAWSKA / RECENZJA "Artur i Złoty Sznur", Joe Todd-Stanton

HEROS NAJMNIEJ SPODZIEWANY / “Artur i Złoty Sznur”

„Nogi miał mocne jak dwie nitki rozgotowanego makaronu”. Tak zaczyna się opis głównego bohatera książki „Artur i Złoty Sznur”. Jak to jednak wśród autorów przygodowego fantasy (i baśni oczywiście) bywa, autor przekonuje, że „mniejszy” i „słabszy” nie są synonimami słowa „przegrany”.

Komiks „Artur i Złoty Sznur” otwiera adresowany do dzieci cykl „Kolekcja mitów profesora Brownstone`a”. Tytułowy uczony jest kustoszem rodzinnego skarbca, który jego przodkowie zapełnili magicznymi artefaktami. Pozostawili również relacje z wypraw, udostępniane teraz przez profesora szerszemu gronu.

Artur i Złoty Sznur, Joe Todd-Stanton - komiks przygoda fantasy recenzja

W pierwszej gawędzie na temat dokonań przodków, Brownstone opowiada o „najmniej spodziewanym bohaterze”. To tytułowy Artur, chłopiec z miasteczka na Islandii, w którym płonął wielki ogień, chroniący mieścinę przed zamarznięciem.

Chłopiec, mimo mikrej postury i niewielkiej krzepy zdołał odkryć otaczające wioskę magiczne miejsca i zamieszkujące w pobliżu niezwykłe istoty. Zgromadził w ten sposób sporą kolekcję cennych artefaktów i zdobył przyjaciół.

Artur i Złoty Sznur, Joe Todd-Stanton - komiks przygoda fantasy recenzja

Gdy w wiosce zjawi się wilk Fenrir ze skandynawskiej mitologii i zgasi wielki ogień, to właśnie chłopiec wyruszy po pomoc do Thora. Ten zgodzi się rozpalić ogień na nowo. W zamian jednak zażąda pomocy w schwytaniu Fenrira…

Artur i Złoty Sznur, Joe Todd-Stanton - komiks przygoda fantasy recenzja

Opowieść została zilustrowana w kapitalnej, antydisnejowskiej konwencji (fajna zabawa kadrowaniem). Ładnie splatają się w niej przygodowa akcja, szczypta subtelnego humoru i baśniowe przesłanie o sile sprytu, empatii i odwagi. Ta ostatnia nie zależy bynajmnie, sugestywnie przekonuje autor, od wzrostu i siły mięśni.

PS. W oryginale ukazały się już dwie kontynuacje i jeden prequel. Na wyklejkach znajdą czytelnicy efektowne mapy. Wykupiono już prawa do ekranizacji (DreamWorks).

Artur i Złoty Sznur, Joe Todd-Stanton - komiks przygoda fantasy recenzja

METRYCZKA KSIĄŻKI: Kolekcja mitów profesora Brownstone`a, t. 1 Artur i Złoty Sznur”, Joe Todd-Stanton, Krótkie Gatki (Kultura Gniewu) 2019, s. 48

O AUTORZE:

Joe Todd-Stanton angielski ilustrator i autor książek dla dzieci

WARTO ZAJRZEĆ: “Mity greckie dla dzieci w obrazkach”

Dodaj komentarz