“Spirit Animals. Upadek Bestii, tom 4. Ognista fala”, Jonathan Auxier, Wilga 2018 – recenzja

Spirit Animals. Upadek Bestii. Ognista fala, Jonathan Auxier - recenzja

Czwarty tom „Upadku Bestii” przynosi finałową rozgrywkę z Wyrmem i Zerifem, do której przygotowywały czytelników trzy poprzednie części.

Czwórka głównych bohaterów (Abeke, Rollan, Meilin, Conor) wraz z nowymi sojusznikami (patrz poprzednie tomy), choć podzielona na dwie drużyny, połączy swe siły, by wykorzystać przygotowaną przez starożytną rasę pułapkę.

Ale zanim dojdzie do finałowej bitwy i rozstrzygnięć, w których schemat znany z poprzedniej serii „Zwierzoduchów” zostanie wzbogacony o świetny, dodający świeżości pomysł, Jonathan Auxier prowadzi dalej zapoczątkowane w poprzednich czterech częściach wątki, więc, tak jak w wypadku „Spalonej ziemi” Victorii Schwabb i „Powrotu” Variana Johnsona czytelnicy, którzy ich nie znają, raczej nie powinni zaczynać lektury drugiej serii od tego tomu.

(TU ZACZYNAJĄ SIĘ SPOILERY; aby je zobaczyć, wystarczy zaznaczyć tekst). Na tle dość przewidywalnych rozwiązań wątków Abeke i Conora, wyróżniają się staranniej opracowane i podbudowane interesującymi rozważaniami moralnymi linie fabularne Shane`a i, zwłaszcza, Kovo – ta ostatnia dodaje sporo do mitologii serii i zmienia nieco sposób w jaki czytelnicy będą postrzegać naturę więzi między ludźmi i zwierzoduchami. Ładnie wypada też rozbudowanie i pogłębienie postaci Kirata, którego czeka przemiana pod wpływem mądrego zachowania Rollana. Będą również oczywiście wątki miłosne – w tym jeden dość zaskakujący. (TU KOŃCZĄ SIĘ SPOILERY).

Nieźle w sumie napisany tom autorstwa Auxiera jest trochę nierówny – trafiło się trochę kiksów językowych (użycie, w odautorskiej narracji, słów „gęba” i „gały”, a także zbyt trudnego słowa „perymetr”) niespecjalnie przekonująca kreacja wyglądu głównego schwarzcharakteru, trochę za dużo przemocy i zbyt chyba jednak trudne dla młodych czytelników dylematy (bohaterowie muszą w pewnym momencie zdecydować, czy zabijać przyjaciół, którzy, nie z własnej winy, przeszli na stronę wroga). Po stronie plusów zapisać należy świetne, jedno z najlepszych w serii, otwarcie, umiejętność budowania cliffhangerów za pomocą klasycznej przeplatanki, a także pogłębienie psychologii postaci.

Poprzedni tom: “Powrót”, Varian Johnson

Następny tom: “Serce ziemi”, Sarah Prineas

Wiek 11+

Spirit Animals. Upadek Bestii. Ognista fala, Jonathan Auxier - recenzja

O AUTORZE:

Jonathan Auxier -kanadyjsko-amerykański pisarz specjalizujący się w literaturze młodzieżowej, w Polsce ukazały się jego książki “Peter Nimble i magiczne oczy” (2016), “Sophie Quire – ostatnia strażniczka książek” (2017) i “Nocny ogrodnik” (2017)

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz