MIŁOŚĆ I INNE ZABURZENIA / “Batman – Szalona miłość i inne opowieści”

batman szalona miłość recenzja

F 63.9 – taki numer ma w klasyfikacji zaburzeń psychicznych stan znany powszechnie jako zakochanie (oczywiście nikt go nie leczy, jak zapewniają specjaliści ;-). Tę dwuznaczność miłości idealnie wykorzystują w tytułowej historii (“Szalona miłość”) swego świetnego tomu Dini i Timm.

To twórcy komiksowi, którzy karierę rozpoczynali w branży filmów animowanych, w tym przy popularnej adaptacji przygód Batmana. Właśnie wtedy wymyślili postać Harley Quinn, czyli pani psychiatry, terapeutki Jokera, która zakochała się w pacjencie i za jego sprawą przeszła na ciemną stronę mocy, przybierając maskę arlekina.

batman szalona miłość recenzja 

Tom zbiera wspólne prace wspomnianej dwójki autorów osadzone w uniwersum Człowieka-Nietoperza. To siedem, zamkniętych fabularnie, niezbyt długich, ale poprowadzonych z dużą werwą historii, w których autorzy uwypuklają dwa wątki.

Pierwszy jest zdecydowanie duża doza humoru, nieczęsto obecna w raczej mrocznych historiach o Batmanie. Drugi to motywy, które można nazwać psychoanalityczno-psychiatrycznymi.

Idealnie widać to w najdłuższej historii, która dała tytuł całemu tomowi, a autorom przyniosła prestiżowego Eisnera. Dini i Timm kreślą w niej historię życia Harley Quinn. Opowiadają więc o przypadkach karierowiczki, która pod wpływem uczucia, zamienia się w wierna służkę swego ukochanego Jokera i cierpliwie znosi napędzane jego rozdętym ego szykany, w tym również przemoc fizyczną.

Dopiero Batman otworzy jej oczy i da szansę na uwolnienie się spod wpływu komika-zbrodniarza (niepełne jak pokazuje jedna z kolejnych opowieści). Przy okazji jednak czytelnik otrzymuje zgrabnie skrojoną historię przygodowo-kryminalną z masą dialogów, przywodzących trochę na myśl czarny humor z serii o Jamesie Bondzie (brawa dla tłumacza).

Warstwa graficzna to bardzo fajna kreska na równi czerpiąca z dokonań filmu animowanego i klasyki amerykańskiego komiksu. Dość spójna, mimo że rysowników jest paru.

batman szalona miłość recenzja

PS. Uwaga dotycząca wieku. Zastrzeżenie 16+ spowodowane jest dość skomplikowaną psychologią, scenami przemocy względem kobiet i podtekstami seksualnymi.

Wiek 16+

“Batman – Szalona miłość i inne opowieści”. Paul Dini, Bruce Timm (wiek 16+). Egmont 2019, s. 208. Wiek 16+.

Warto zajrzeć: STRONA PAULA DINIEGO, “Batman. Gotyk” / “Batman. Świt mrocznego księżyca”.

1 komentarz do wpisu “MIŁOŚĆ I INNE ZABURZENIA / “Batman – Szalona miłość i inne opowieści””

Dodaj komentarz