„Behawiorysta”, Remigiusz Mróz – recenzja

Behawiorysta, Remigiusz Mróz - thriller, recenzja
rys. McGeddon

Filozoficzny rollercoaster

Remigiusz Mróz potwierdza swoją mocną pozycję na polskiej scenie kryminalnej w thrillerze “Behawiorysta”. Wykorzystuje w nim filozoficzny dylemat wagonika, który, w swoim stylu, rozpędza do prędkości rollercoastera.

Sławny eksperyment myślowy brytyjskiej filozofki Philippy Foot z 1967 roku zakładał, że motorniczy traci kontrolę nad tramwajem tuż przed rozjazdem. Do jednego z torów przywiązano pięć osób, do drugiego jedną. Tramwaju nie da się zatrzymać, ale można użyć zwrotnicy, by wybrać kogo zabije pojazd. Co zrobić? (O dylemacie i jego różnych wersjach wyszła świetna książka Thomasa Catharta – wydał ją w Polsce PWN w 2014 r.).

Przed podobnymi dylematami stawia społeczeństwo morderca, z którym przyjdzie się zmierzyć głównemu bohaterowi tomu, tytułowemu „Behawioryście”. To prokurator zwolniony dyscyplinarnie z pracy po tajemniczym incydencie. Miłośnik savoir-vivru i znawca języka ciała, co pozwala mu „czytać” gesty i mimikę przestępców.

Wspomniany morderca nadaje w internecie transmisje z miejsca zbrodni, w czasie których pozwala widzom wybierać kogo i w jaki sposób ma zgładzić.

Wybory nie są łatwe. Na przykład: śmiertelnie chora, praworządna kobieta czy młody przestępca, który ma szansę na resocjalizację. Szybko więc okazuje się, że śledczy mają do czynienia z zabójcą-misjonarzem, który chce zmienić podejście społeczeństwa do wymiaru sprawiedliwości i samosądu.

Oprócz wyjątkowej przebiegłości mordercy, który świetnie potrafi ukrywać swoje emocje i gubić tropy, problemem jest również nieoficjalny charakter udziału “Behawiorysty” w śledztwie i kłopoty rodzinne…

Remigiusz Mróz zdołał bez zgrzytu połączyć kilka poziomów narracji. Dostajemy więc skonstruowany zgodnie ze wszystkimi prawidłami gatunku wciągający thriller z wieloma efektownymi zwrotami i  zawieszeniami akcji. Będzie świetna rozgrywką psychologiczna między śledczymi i zbrodniarzem. A wreszcie traktat z pogranicza psychologii, filozofii i prawa.

Mróz w formie.

„Behawiorysta”, Remigiusz Mróz, Filia 2016, s. 496

Behawiorysta, Remigiusz Mróz - thriller, recenzja

O AUTORZE:

Remigiusz Mróz – pisarz młodego pokolenia specjalizujący się literaturze gatunkowej, ma na koncie kilkanaście powieści, w tym m. in. cykle o Joannie Chyłce i Robercie Froście

 

PODAJ DALEJ! Facebooktwittergoogle_plusmail
POLUB NAS Facebooktwitter