„Nie liż tej książki“, Idan Ben-Barak, Julian Frost, Kinderkurka 2018 – recenzja

Nie liż tej książki, Ben-Barak, Frost - recenzja

Liźnij wiedzy

Autorzy zabierają małego czytelnika na pierwszą wycieczkę do świata mikroorganizmów zamieszkujących ludzkie ciało umiejętnie wykorzystując najnowsze osiągnięcia zarówno techniki, jak i literatury dziecięcej.

Główny bohater książeczki to Min – mikrob należący do gatunku e.coli – to zdrobnienie, stosowane konsekwentnie do wszystkich nazw mikrożyjątek występujących w książce brzmi zdecydowanie lepiej niż “pałeczka okrężnicy” czy “paciorkowiec” 😉

Nie liż tej książki, Ben-Barak, Frost - recenzjaa

Sympatyczną podłużną bakterię „zabieramy” z kartki na palec, a potem przenosimy kolejno na zęby, koszulkę, pępek – autorzy wykorzystali tu interaktywny mechanizm uruchamiający wyobraźnię czytelnika w sposób znany chociażby z książek Herve`a Tulleta. W finale, razem z pasażerami na gapę, którzy dosiadają się w czasie kolejnych przystanków, odkładamy Mina z powrotem na kartkę papieru.

Każda z „podróży” przenosi nas w kolejną efektowną scenerię sfotografowaną pod mikroskopem – arktyczną pustynię zębów, dżunglę bawełnianych włókien czy skalisty krajobraz naskórka.

Nie liż tej książki, Ben-Barak, Frost - recenzja

Na fotograficznym tle rozgrywają się scenki z udziałem rysowanych minimalistycznie, bakterii różnych rodzajów, których wypowiedzi w komiksowych dymkach pozwalają liznąć trochę wiedzy na temat ich funkcji, a jednocześnie z przewrotnym poczuciem humoru ogrywają motywy antypedagogiczne – np. powodujące próchnicę Strepki zachęcają, by jeść więcej lizaków – czy skatologiczne – jeden z żyjących na naskórku Maczków wzdycha z lubością, dzierżąc w dłoni szklankę: „Jak dobrze napić się świeżego potu w taki gorący dzień”.

To oczywiście ukryta pomysłowo zachęta do higienicznego trybu życia, a na końcu książki znajdzie czytelnik krótki opis i pełne nazwy mikrobohaterów. Wzorcowa pozycja popularnonaukowa dla dzieci.

Wiek 5+

Nie liż tej książki, Ben-Barak, Frost - recenzja

O AUTORACH:

Idan Ben-Barak (tekst) – mikrobiolog i popularyzator tej dziedziny wiedzy

Julian Frost (ilustracje) – ilustrator, projektant graficzny i animator

 

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz