„12 półtonów. Książka o muzyce”, Zuzanna Kisielewska, Jerzy Gruchot, Wojciech Koss, Druga Noga 2017 – recenzja

12 półtonów. Książka o muzyce, Kisielewska, Gruchot, Koss - recenzja

Bez fałszywej nuty

Dlaczego niesłysząca perkusistka musi grać bez butów, czemu Japończycy, którzy po raz pierwszy odwiedzili europejską operę śmiali się tak bardzo, że musiano ich wyprowadzać z przedstawień, z jakiego utworu pochodzi pewna sławna melodyjka z telefonów fińskiego producenta, czy istnieje kompozycja, w której każdy instrumentalista gra na dziesięciu instrumentach, muzyka jakiego zespołu heavymetalowego obaliła ostatecznie reżym Manuela Noriegi i jaka piosenka jest podobno hitem wśród chirurgów?*Odpowiedź na te wszystkie i oczywiście mnóstwo innych pytań znajdą czytelnicy w popularnonaukowym wprowadzeniu do muzyki adresowanym do młodych odbiorców pióra Zuzanny Kisielewskiej w opracowaniu graficznym Jerzego Gruchota i Wojciecha Kossa. „12 półtonów”, jak zapowiada wydawnictwo, to pierwsza część trylogii.

12 półtonów. Książka o muzyce, Kisielewska, Gruchot, Koss - recenzja

Autorka bardzo przystępnie omawia podstawy teorii muzycznej (tłumacząc rolę melodii, rytmu, tempa, skal), daje krótki zarys historii muzyki – od prehistorii, przez pierwsze znane zapisy nutowe, muzykę średniowieczną aż do pierwszej opery. Sporo miejsca poświęca rozmaitym, użytkowym, wykorzystaniom muzyki – m. in. jej roli w wojsku (komunikacyjna i wzmacniająca morale), sile politycznej (rewolucja na Łotwie w 1988 roku nazwana została „śpiewającą”, bo swoje pragnienie niepodległości wyrażano wówczas właśnie masowym śpiewem), wyzyskiwaniu przez marketingowców w supermarketach (szybkie tempo odtwarzanych tam utworów zachęca nas do decyzji, wolne kusi, by zostać w sklepie dłużej), filmowców i… matki. W finale dostajemy zaś opis wpływu uporządkowanych dźwięków na działanie naszego mózgu – tu mowa m. in. o melodiach, których nas prześladują zaburzeniu polegającym na nieumiejętności rozpoznania muzyki (zapadł na nią jeden z wybitnych współczesnych kompozytorów), świetnej pamięci instrumentalistów, wpływie muzyki na odczuwanie bólu i inteligencję.

12 półtonów. Książka o muzyce, Kisielewska, Gruchot, Koss - recenzja

Książka napisana z dużym talentem popularyzatorskim (autorka dobrze dobiera przykłady i analogie, ma dar jasnego tłumaczenia), lekkim, bezpretensjonalnym językiem (nie pozbawionym walorów literackich), w sposób zachęcający do lektury i nie pozbawiony humoru. Kisielewskiej udało się dobrze wyważyć proporcje między informacjami poważnymi, a całą masą doskonale dobranych ciekawostek. Oprawa graficzna, wykorzystująca mocny, kolor, prostotę rysunku zbliżającą się do graficznego symbolu, dobrze współgra z tekstem – poz tym, że go ilustruje, spełnia funkcję wzmocnienia przekazu albo zabawnego komentarza. Książka to udany popularnonaukowy utwór. Zagrany bez jednej fałszywej nuty.

12 półtonów. Książka o muzyce, Kisielewska, Gruchot, Koss - recenzja

* ten chirurgiczny hit to “Stayin` Alive” Bee Gees – jej puls odpowiada tempu, w jakim powinno się przeprowadzać masaż serca (no i chodzi oczywiście o tytuł).

Wiek 9+

12 półtonów. Książka o muzyce, Kisielewska, Gruchot, Koss - recenzja

O AUTORACH:

Zuzanna Kisielewska (tekst) – dziennikarka magazynu „Focus”

Jerzy Gruchot, Wojciech Koss (ilustracja) – graficy związani z warszawską grupą Full Metal Jacket