“Zostań, a potem walcz”, John Boyne, Replika 2018 – recenzja

Zostań, a potem walcz, John Boyne - recenzja

Wojna Alfiego Summerfielda

Nowa książka Johna Boyna to coś w rodzaju „Na zachodzie bez zmian” dla nieco młodszych niż tamten klasyk czytelników. Tyle, że zwieńczone niełatwym happy-endem.

Osadzona głównie w Londynie akcja rozpoczyna się gdy główny bohater, Alfie Summerfield, kończy 5 lat, a że w tym samym dniu wybucha Wielka Wojna, niwecząc przy okazji jego urodzinowe przyjęcie, życie malca mocno się zmienia.

Ojciec, sympatyczny mleczarz zgłasza się na ochotnika do wojska, przyjaciółka chłopca i jej ojciec pochodzący z Pragi zostają internowani na wyspie Man, a lokalny enfant terrible odmawia służby wojskowej z powodu pacyfistycznych przekonań i trafia do więzienia, gdzie jest bezlitośnie gnębiony.

Chłopiec, chcąc pomóc z trudem wiążącej koniec z końcem matce, w tajemnicy przed nią, rozpoczyna karierę pucybuta. Ale utrata przyjaciółki i kłopoty finansowe to nie najważniejszy problem głównego bohatera, bo mniej więcej po dwóch latach ojciec przestaje pisać z frontu. Matka twierdzi, że rozpoczął tajną misję, ale chłopak jest przekonany, że zginął.

W końcu jednak bohater dowiaduje się, że ojciec przebywa w szpitalu dla cierpiących na nerwicę frontową żołnierzy znajdującym się dwie godziny drogi od Londynu. Po odwiedzinach w tym przybytku, gdzie na własne oczy widzi spustoszenie jakie, nie tylko w ciałach, ale również psychice, sieje wojna, postanawia wydostać stamtąd rodziciela.

Boyne jak zwykle mistrzowsko odtwarza realia opisywanej epoki, i na tym tle buduje wciągającą fabułę, kreuje pełne psychologicznego weryzmu postacie, a jego napisana z polotem książka niesie podane nie wprost, co nie znaczy, że mniej przejmujące antywojenne przesłanie.

Wiek 13+

Boyne, Zostań, a potem walcz - recenzja

O AUTORZE:

John Boyne – irlandzki pisarz tworzący zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych; w Polsce najlepiej znany jako autor poruszającego „Chłopca w pasiastej piżamie”; na naszej stronie recenzowaliśmy jego książki “Noah ucieka” i “Chłopiec na szczycie góry”

PODAJ DALEJ! Facebooktwittergoogle_plusmail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz