Évelyne Brisou-Pellen, „Dwór, t. 2. Clea i wrota do świata duchów“, Widnokrąg 2017 – recenzja

Brisou-Pellen, Dwór, t. 2. Clea i wrota do świata duchów - recenzja

Detektywi od spraw beznadziejnych

Drugi tom młodzieżowego cyklu fantasy nie przynosi może tajemnicy tak efektownej jak pierwszy (ale to mogło się przecież udać tylko raz;-), solidnie za to rozbudowuje mitologię cyklu, daje kilka udanych zagadek kryminalnych, jak zwykle pozornie niemożliwych do rozwiązania (w tym jedną z udziałem bardzo znanego przestępcy), wprowadza nowe, fajne postacie i jak zwykle pod płaszczykiem przygodowej akcji konfrontuje czytelników z moralnymi problemami zahaczającymi o liczne tabu literatury młodzieżowej.

Zaznaczmy od razu, że, aby nie zepsuć sobie najważniejszej niespodzianki tomu pierwszego, nie powinno się zaczynać lektury cyklu od drugiej jego odsłony.

Dlatego tu zaczynają się SPOILERY (Aby je zobaczyć, wystarczy zaznaczyć tekst). Przypomnijmy – główni bohaterowie to para nastolatków, Clea i Liam, którzy mieszkają w „przedsionku zaświatów”, czyli tytułowym, staroświeckim Dworze, gdzie przebywają duchy ludzi, którzy nie pogodzili się ze swoją śmiercią (najczęściej z powodu jej niewyjaśnionych okoliczności).

Liam okazał się w tomie poprzednim utalentowanym detektywem (zdolnym w dodatku korzystać ze skrzyżowania Google`a i wehikułu czasu zwanego „mapą wieczności”) i w tym tomie przyjdzie mu skorzystać ze swoich umiejętności w znacznie szerszym zakresie – rozwiąże nie tylko tajemnicę śmierci Clei, ale kilka innych pomniejszych zagadek z poprzedniego tomu. (tu kończą się SPOILERY) Z tym rozdrobnieniem fabuły wiążę się chyba największy mankament tej odsłony cyklu, czyli zbyt szybka niekiedy i zbyt wielowątkowa akcja, która chwilami nie pozostawia czytelnikowi oddechu.

Poza tym jednak książka francuskiej autorki nie zawiedzie czytelników serii – znane wątki dostaną drugie dno, a dwa z nich zostaną połączone w dość nieoczekiwany sposób, postacie (również te nowe), wniosą motywy wzruszające i zabawne, a także tajemnicę. Dowiemy się także sporo na temat natury świata przedstawionego powieści, autorka umiejętnie ogra wątki historyczne (tym razem m.in. rewolucja francuska, Napoleon, wiktoriański Londyn i Titanic) i z taktem wprowadzi nowe, trudne zagadnienia – oprócz głównego tematu serii, czyli śmierci, żałoby po bliskich i umiejętności towarzyszenia im w odchodzeniu, pojawi się również więc a wątek molestowania seksualnego (raczej zasugerowany), a także motyw chęci zemsty, z którym to uczuciem będzie musiała poradzić sobie jedna z bohaterek.

Poprzedni tom (1): “Liam i mapa wieczności”

Następny tom (3): “Alisande i ognisty krąg”

Wiek 13+

Brisou-Pellen, Dwór, t. 2. Clea i wrota do świata duchów - recenzja

O AUTORCE:

Évelyne Brisou-Pellen – nagradzana francuska pisarka, która tworzy dla dzieci i młodzieży; ma na koncie kilkadziesiąt książek; “Dwór” to jej najnowsza seria – liczy w tej chwili 9 tomów (6  pierwszej serii i 3 drugiej)

Dodaj komentarz