„Smok z czekoladowym sercem”, Stephanie Burgis – recenzja

Smok z czekoladowym sercem, Burgis - recenzja

Troskliwa rodzina nie pozwala młodej smoczycy Aventurine wychylać nosa poza przytulną jaskinię. Ale buntownicza i nieco bezczelna bohaterka, która marzy, by wreszcie stać się samodzielną, łamie rodzinne zakazy i wypuszcza się sama do lasu. Spotyka tam maga kulinarnego. Mężczyzna, usiłując uniknąć pożarcia, podsuwa jej kociołek czekolady. Pułapka okazuje się skuteczna i bohaterka, pod wpływem magicznego napoju zamienia się w ludzką dwunastolatkę.

Daje to asumpt do serii perypetii w pobliskim mieście, gdzie właśnie zapanowała moda na pijalnie czekolady. Panna Smok odnajdzie wreszcie swoją pasję i stanie się czeladniczką pewnej krnąbrnej, tak jak i ona, mistrzyni cukiernictwa. Zdobędzie też ludzkich przyjaciół, co pozwoli jej przekroczyć mentalne bariery i zrozumieć Innego, poniesie i przepracuje porażkę.

Wreszcie uwierzy w siebie, a w końcu ocali nowych przyjaciół oraz całe miasto przed gniewem poszukującej jej smoczej rodziny. Całość zwieńczy happy-end, w którym matka smoczycy wykaże się mądrym rodzicielstwem, a główna bohaterka znajdzie sposób, by żyć w dwóch światach.

Autorka we wciągającej fabule ładnie odświeżającej klasyczny motyw doskonale połączyła ukazanie zderzenia smoczej, drapieżnej i nieco pyszałkowatej mentalności ze światem ludzi. Wplata w nią poważne tematy związane z dojrzewaniem i elementy humoru. Na uwagę zasługuje również starannie opracowany świat przedstawiony powieści.

Wiek 11+

„Smok z czekoladowym sercem”, Stephanie Burgis, Nasza Księgarnia 2018, s. 272

Smok z czekoladowym sercem, Burgis - recenzja

Wiek 10+

O AUTORCE:

Stephanie Burgis – amerykańska autorka pisząca zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych – w oryginale ma się wkrótce ukazać kontynuacja „Smoka…”

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz