Benjamin Chaud, „Feralne urodziny ze Skarpetką”, Zakamarki 2017 – recenzja

Chaud, Feralne urodziny ze Skarpetką - recenzja

Nie warto być pępkiem świata

Tym razem bezimienny chłopiec i jego gruby, niemrawy królik o imieniu Skarpetka wybiorą się na urodziny koleżanki chłopca, który potajemnie się w niej kocha i za pomocą prezentu-niespodzianki, chce sprawić, by i ona obdarzyła go uczuciem.

Chaud, Feralne urodziny ze Skarpetką - recenzja

Ale od początku nic nie idzie tak jak należy – chłopiec i jego królik pojawiają się na przyjęciu w przebraniach, podczas gdy nikt inny nie ma na sobie kostiumu, potem prezent okazuje się opakowany w dość kłopotliwy dla obdarowanej sposób, a gdy podpierający ściany i obserwujący szczęśliwszego rywala chłopiec, chce wyjść, doprowadza niechcący do katastrofy, co z kolei sprawia, że poddaje się złości (na co nikt, ku jego zdumieniu nie reaguje), a wreszcie porzuca przyjęcie i chroni się na gałęzi pobliskiego drzewa. Na szczęście prawdziwa sympatia jest silniejsza niż towarzyski blamaż i całość kończy się subtelnie krzepiącym finałem.

Chaud, Feralne urodziny ze Skarpetką - recenzja

Chaud za pomocą tekstu, który umiejętnie operuje niedopowiedzeniem oraz ilustracji, oddających zarówno wyraziste, jak i subtelne emocje, a jednocześnie stanowiących popis graficznego, rozpoznawalnego do razu, kunsztu, pozwala w bezpiecznym literackim otoczeniu zmierzyć się z doświadczeniem społecznego odrzucenia, zrozumieć, że żaden człowiek nie może się uważać za centrum świata, a jednocześnie przekazać prawdę o tym, że odmienność może być inspirująca i stanowić wartość.

Wiek 3+

Chaud, Feralne urodziny ze Skarpetką - recenzja

O AUTORZE:

Benjamin Chaud – francuski ilustrator i autor książek; w Polsce znają go m. in. miłośnicy serii o Pomelo Ramony Bǎdescu, a także w pełni autorskich książek takich jak „Nie odrobiłem lekcji, bo…” i oczywiście pierwszej części przygód Skarpetki i bezimiennego chłopca („Żegnaj, skarpetko!” – 2015)

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz