Chmura, Claudia Pietschmann, thriller YA, wiek 15+, recenzja

Chmura, Claudia Pietschmann - wiek 15+, recenzja

Upiorne możliwości

Udane połączenie powieści młodzieżowej z wątkiem romantycznym i technothrillera. Autorka pyta o ciemną stronę niepohamowanego rozwoju technologii. // thriller YA / „Chmura”, Claudia Pietschmann

Emma Stone, szesnastolatka z Londynu, przeżywa żałobę po śmierci ośmioletniego brata, który spadł z dachu, gdzie ukrył się przed złodziejami. Rodzice, aby uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości, przeprowadzili się do ultranowoczesnego i, jak zapewnia producent, ultrabezpiecznego domu sterowanego za pomocą komputerów.

Dziewczyna pomału zaczyna wracać do psychicznej równowagi i na nowo nawiązuje kontakty z rówieśnikami, w tym „nieco dziwnym, ale sympatycznym” sceptycznie nastawionym do techniki biegaczem, Mattem.

Jednocześnie rozwija znajomość z Paulem, poznanym w Internecie, w grupie wsparcia dla osób przeżywających żałobę. Chłopak zachowuje się nieco niepokojąco, ale rozumie ją jak nikt. Paul wspiera ją również, kiedy między jej rodzicami dochodzi do kryzysu i chwilowego rozstania. Z czasem jednak jego działania stają się coraz bardziej dwuznaczne.

Wykorzystując techniczne możliwości globalnej sieci i jej ultranowoczesnego domu zaczyna bowiem osaczać Emmę pod pozorami troski.

Poszukiwanie przez dziewczynę odpowiedzi kim jest tajemniczy znajomy z sieci i jakie ma zamiary pozwoliło autorce zbudować pełną napięcia fabułę, a jednocześnie postawić pytania na temat nie tylko negatywnego wpływu sieci na nasze życie już teraz, ale również upiornych możliwości, które może stworzyć w przyszłości. Dorosłym miłośnikom gatunku również może się spodobać.

Chmura, Claudia Pietschmann - wiek 15+, recenzja

WIEK 15+ / THRILLER YA / „Chmura”, Claudia Pietschmann, Media Rodzina 2019, s. 400

O AUTORCE:

Claudia Pietschmannniemiecka pisarska, która wcześniej pracowała w biznesie reklamowym.


FRAGMENT W FORMACIE EPUB

Jeszcze o temacie:

“Ludzie przeciw technologii. Jak internet zabija demokrację (i jak możemy ją ocalić)”

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz