“Pięć sprytnych kun”, Justyna Bednarek, Daniel de Latour, Poradnia K 2016 – recenzja

Pięć sprytnych kun, Justyna Bednarek, Daniel de Latour, Poradnia K 2016 - recenzja

Co zgotowały kuny

Brawurowe połączenie komedii sensacyjnej i romantycznej oraz… książki kucharskiej przyniosło autorce nominację do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY na książkę roku 2016, a czytelnikom lekką i zabawną, a zarazem emocjonującą lekturę.

Pięć sprytnych kun, Justyna Bednarek, Daniel de Latour, Poradnia K 2016 - recenzjaPierwsze skrzypce w tej opowieści gra piątka kun z warszawskich Bielan, którym przewodzi odrobinę leniwy, ale dysponujący błyskotliwym umysłem, Prot Eustachy. Kuny, żyjąc na stałe w lasku obok willowego osiedla, często „korzystają” z zapasów swoich ludzkich sąsiadów i, łącząc je ze składnikami dostępnymi w naturze, raczą się wykwintnymi daniami gotowanymi przez obdarzoną kulinarnym talentem panią Patrycję (np. „tłuste dżdżownice na sposób tajski z dodatkiem sosu rybnego i trawy cytrynowej”, „placuszki z kwiatów mleczy” czy „sałatkę, za którą każda kuna [i wegetarianin pewnie też;-)] odda swój ogon”).

Pięć sprytnych kun, Justyna Bednarek, Daniel de Latour, Poradnia K 2016 - recenzjaProt Eustachy wpada pewnego dnia na pomysł, by talent pani Patrycji i „jego własny smak” spożytkować w celu otworzenia wykwintnej restauracji w opuszczonym budynku dawnej kebabiarni Ali Baba. I tu na scenę wkraczają ludzcy bohaterowie tej opowieści – urocza Pani Eliza Przechodzień – oficjalnie właścicielka butiku, w ukryciu spadkobierczyni schedy po kulinarnej czarownicy i, jako Miranda Klops, autorka bestsellerowych książek kucharskich, wzdychający do niej sąsiad Pan Bartłomiej – niepozorny, dzięki czemu świetnie zakonspirowany, wpływowy krytyk kulinarny – oraz podejrzany jegomość o wielkich wąsach i demonicznym uśmieszku, Tadeusz Kręcichwost (świetne  znaczące imiona i nazwiska to jedna z wielu zalet tej książki), który planuje wejść w posiadanie tajnych przepisów Pani Elizy i nie cofnie się nawet przed użyciem trującego oleandra.

Losy zwierząt i ludzi splotą się oczywiście w akcji, która ładnie zbudowaną, doskonale operującą suspensem, kryminalną intrygę splata z dużą dawką humoru i podwójną, poprowadzoną z dużym wdziękiem, historią miłosną – podwójną bo oprócz losów uczucia autorki książek kucharskich i krytyka kulinarnego poznamy dzieje miłości uroczej kunki Purchawki i nieco nieśmiałego Euzebiusza – miłość w obu panach wyzwoli spore pokłady odwagi.

Pięć sprytnych kun, Justyna Bednarek, Daniel de Latour, Poradnia K 2016 - recenzja

„Pięć sprytnych kun”, jak każde dzieło o zacięciu pastiszowym, ma świetnie skrojone, charakterystyczne postacie – autorka daje każdej z nich własny język (np. zamerykanizowana kuna, Tomasz Montana, często wplata w swoje wypowiedzi wyrażenie „my friend”) i nakreślonych kilkoma kreskami wyróżniających cech, a jej starania wspiera ilustrator Daniel deLatour, doskonale operując zarówno rekwizytem (vide fryzurki pań-kun), jak i umiejętnie stosowaną karykaturą (uśmiechy Tadeusza Kręcichwosta).

Humor pojawia się tu w rozmaitych odsłonach – od gier słownych, przez żart sytuacyjny i komizm postaci aż do skatologii – używanej jednak w sposób wyjątkowo pomysłowy, z umiarem i językowym wdziękiem.

Pięć sprytnych kun, Justyna Bednarek, Daniel de Latour, Poradnia K 2016 - recenzja

Jeden z najistotniejszych wątków książki, czyli kulinaria, został rozwinięty w świetnie rymowanych, zabawnych przepisach na potrawy proponowane głównie przez kuny (chodzi tu oczywiście o dania bardziej strawne dla ludzkiego przełyku), które znalazły się na rozkładówkach i zostały wzbogacone o niemal komiksowe sekwencje ilustracji. Aby dać przedsmak stylu w jakim podawane są przepisy, pierwsza zwrotka tego na pomidorowy krem – „Wiedzą o tym wszyscy ludzie,/wiedzą o tym kuny tudzież:/z pomidorów dań jest kupa, lecz najlepsza wśród nich zupa”.

Wspomniany już dwukrotnie Daniel de Latour nie zawodzi w całej książeczce – jego ilustracje w znakomity sposób odświeżają dokonania klasycznej szkoły polskiej ilustracji.

Pięć sprytnych kun, Justyna Bednarek, Daniel de Latour, Poradnia K 2016 - recenzja

Wiek 9+

O AUTORACH:

Justyna Bednarek (tekst) – autorka książek dla dzieci; za poprzednią, “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, zgarnęła sporo wyróżnień, w tym pierwszą nominację do Nagrody Polskiej IBBY i Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy

Daniel de Latour (ilustracje) – ilustrator , rzeźbiarz i muzyk, ma na koncie ilustracje do wielu książek oraz nominację do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter