“Corto Maltese. Młodość”, Pratt // “Binio Bill i 100 karabinów”, Wróblewski – recenzja, kalejdoskop

      Binio Bill i 100 karabinów, Wróblewski

kalejdoskop #15 – klasyków dwóch

Dziś dwie kontynuacje autorstwa dwóch klasyków – europejskiego i polskiego komiksu. “Corto Maltese. Młodość” Hugo Pratta oraz “Binio Bill i 100 karabinów” Jerzego Wróblewskiego

Hugo Pratt, „Corto Maltese, to, 9. Młodość”, Egmont 2019, wiek 16+

Kolejny z nieznanych dotychczas polskiemu czytelnikowi tomów klasycznej komiksowej serii z akcją osadzoną w dwóch pierwszych dekadach XX wieku w różnych częściach świata.

Tym razem główny bohater cyklu, marynarz Corto Maltese, pozornie cynik, a tak naprawdę szlachetny bojownik w wielu przegranych sprawach, pojawi się osobiście dopiero w finale tomu. Bo pierwsze skrzypce zagrają dwie historyczne postacie – Grigorij Rasputin i Jack London.

Ich losy zetkną się na froncie i tyłach wojny rosyjsko-japońskiej w 1905 roku. Rasputin, zdecydowany schwarzcharakter tomu, zrobi wszystko, by ujść żywym z wojennej zawieruchy. Będzie zabijał bez mrugnięcia okiem, wplącze się też w konflikt między Londonem a pewnym japońskim porucznikiem i mistrzem sztuk walki, w którym we wspaniały sposób zostanie ograny motyw związany z samurajskim kodeksem. Całość to kolejny popis rysunkowej i scenopisarskiej maestrii, której centrum to nieoczywiste wybory moralne bohaterów. Idealnie regularne kadrowanie, inne niż w poprzednich tomach, wygląda na nawiązanie do klasyki z początków komiksowej branży. Polecam, tak jak zresztą całą serię. Do pełnego polskiego wydania serii zostało jeszcze 5 albumów.


Binio Bill i 100 karabinów, WróblewskiJerzy Wróblewski, „Binio Bill i 100 karabinów”, Krótkie Gatki (Kultura Gniewu) 2019, wiek 7+

Dwie świetnie zremasterowane (kolor, kreska) historie z westernowo-komediowej serii o przygodach Binio Billa, czyli Zbigniewa Bileckiego. Polaka, który został szeryfem na Dzikim Zachodzie w miasteczku Rio Klawo. Komiksy autorstwa klasyka polskich opowieści obrazkowych, znanego m. in. z „Kapitana Żbika” czy „Relaxu” ukazywały się pierwotnie w odcinkach na łamach „Świata Młodych”.

Tym razem otrzymujemy dwie długie historie. Pierwsza („100 karabinów”) to opowieść o starciu Binia z handlarzem broni, który usiłuje sprzedać partię Winchesterów Indianom lub, jeśli dadzą więcej, Meksykanom. Binio wpląta się w jego machinacje i po licytacji na pistolety między potencjalnymi kupcami oraz długim pościgu za sprytnym krętaczem zdoła położyć kres nielegalnemu interesowi.

Druga z opowieści („Śladami Kida Walkera”) to z kolei pojedynek z terroryzującym pewne miasteczko szefem bandy rabusiów. Bandyta stara się łączyć w sobie naturę sztantażysty i dżentelmena. W tej drugiej opowieści trochę mocniej niż zwykle, ale nie dusząc na szczęście fabuły, dają o sobie znać dydaktyczne powinności komiksu w czasach PRL-u. Dotyczy to zwłaszcza antyalkoholowego wydźwięku całości.

Obie opowieści, tak jak zresztą cała seria, to nasza lokalna i całkiem udana odpowiedź na „Lucky Luke`a”. Znakiem rozpoznawczym oprócz świetnej kreskówkowej szaty graficznej są zgrabne scenariusze i pogodny humor z aluzjami do PRL-owskiej rzeczywistości. Pozycja warta uwagi i miłośników historii krajowego komiksu, i czytelników satyrycznych historii obrazkowych.

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz