Cześc, Cześć, Brendan Wenzel, zwierzęta, zagrożone gatunki

“PATRZ NA ŚWIAT ŚMIAŁO” / “Cześć, cześć”, Brendan Wenzel

Nowa książka autora “A każdy widział kota” to dopracowany wzorzec konwencji “uczyć bawiąc” do wielokrotnej, również familijnej lektury. Za tamtą pracę amerykański mistrz ilustracji zgarnął prestiżowe wyróżnienie Caldecott Honor. W “Cześć, cześć” Wenzel jest może odrobinę mniej pomysłowy niż poprzednio, ale i tak prezentuje bardzo wysoką klasę.

Cześc, Cześć, Brendan Wenzel, zwierzęta, zagrożone gatunki

Tytułowe powitanie kierowane jest do najróżniejszych zwierząt. Najpierw pogrupowanych zgodnie z umaszczeniem, rozmiarami, kształtami i usposobieniem. Język, którym opisuje je Wenzel, jest, dodajmy, swobodny, bo mowa m.in. o “wielgachnych” i “szpanerach”, “nogasach”, “giętkonogich”.

Potem narracja robi się nieco bardziej “odjechana” i surrealistyczna. “Cześć” mówią sobie np. słoń morski i afrykański, a zwyczaje zwierząt zostają porównane do “piosenek” i “potańcówek”.

W finale otrzymuje mały czytelnik klarowne przesłanie: “Patrz na świat śmiało” i poznawaj go bez strachu, “bo nie chce cię zjeść”.

Cześc, Cześć, Brendan Wenzel, zwierzęta, zagrożone gatunki

Prościutki, ale przemyślany, momentami nawet poetycki, tekst niosą rewelacyjne ilustracje. Łączą one anatomiczną wierność z humorem, a całość ma jeszcze ukrytą warstwę, wyrażoną wprost w zamykającym główną narrację liście. Autor zawarł w nim proekologiczne przesłanie oraz informację, że wiele zwierząt przedstawionych w tomie należy do mniej lub bardziej zagrożonych gatunków.

Całości dopełniają rozkładówki z nazwami istot pojawiających się w tomie.

Wybitna lekcja graficznego gustu, a i rodzice nie będą się nudzić.

Cześc, Cześć, Brendan Wenzel, zwierzęta, zagrożone gatunki

METRYCZKA KSIĄŻKI: “Cześć, cześć”, Brendan Wenzel, Amber (Amberek), s. 48

O AUTORZE:

Brendan Wenzel – amerykański ilustrator (tu jego strona). Swoją sztuką wspiera organizacje działające na rzecz dzikiej przyrody.

WARTO ZAJRZEĆ: “A każdy widział kota”

Dodaj komentarz