“Czy już zasnęłaś”, Kathleen Barber – recenzja

Czy już zasnęłaś, Kathleen Barber - recenzja

Podcast katharsis

Chociaż zakończenie powieści „Czy już zasnęłaś” Kathleen Barber trąci nieco banałem, to jednak książka pokazuje siłę czwartej władzy w wersji internetowej i dobrze oddaje poczucie utraty kontroli nad własnym życiem w wirtualnej rzeczywistości.

Główną bohaterką jest księgarka z Nowego Jorku, Josie.

Kobieta po wielu życiowych zawirowaniach wiedzie w miarę ustabilizowane życie u boku „porządnego, uczciwego faceta, ma miejsce, które nazywa domem i dość pieniędzy, by czuć się bezpiecznie”.

Jednak, jak sama przyznaje, jej życie dalekie jest od ideału. Tym, co nie daje kobiecie spokoju jest ”pełna bólu i żalu przeszłość”. W tym trudne stosunki z siostrą bliźniaczką, z którą nie utrzymuje kontaktów.

Niespodziewanie w Internecie pojawia się podcast dotyczący śmierci jej tragicznie zmarłego ojca

Mężczyznę zamordowano we własnym domu dziesięć lat wcześniej. Sąd orzekł, że winowajcą był odsiadujący w więzieniu wyrok sąsiad zmarłego. Znana dziennikarka śledcza i blogerka chce jednak dowieść, że jest on niewinny.

Emitowane cyklicznie odcinki pokazują coraz to nowe rewelacje związane ze śmiercią ojca a rodzinna tragedia, o której przez dziesięć lat próbowała zapomnieć główna bohaterka książki, staje się nagle elementem publicznej rozrywki.

Na potrzeby programu wypowiadają się znajomi ze szkoły, sąsiedzi, a nawet obcy ludzie. Publicznie wyciągane są sprawy przykre dla bliskich zamordowanego. Co gorsza, na siostrę Josie wylewa się w internecie fala hejtu. To ona, jako jedyny naoczny świadek zdarzenia, rozpoznała w oprawcy sąsiada.

Nagranie wywołuje tragiczne w skutkach poruszenie w rodzinie zmarłego. Paradoksalnie jednak jest też szansą.

Okazją do pojednania, pogodzenia z prawdą o przeszłości i przekonania się czym tak naprawdę są więzi rodzinne. A czytelnicy, zgodnie z ulubioną książką matki bliźniaczek, „Anną Kareniną”, po raz kolejny przekonują się, że „wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób”.

Przesłanie książki nie jest jednoznaczne. Chociaż hejt i szukanie taniej sensacji wywołują w nas zdecydowanie negatywne skojarzenia, to po przeczytaniu tej książki trudno oprzeć się wrażeniu, że w społeczeństwie mogą one być szansą na nieoczywiste katharsis.

“Czy już zasnęłaś”, Kathleen Barber, Znak 2019, s. 352

Czy już zasnęłaś, Kathleen Barber - recenzja

O AUTORCE:

Kathleen Barber – amerykańska prawniczka; “Czy już zasnęłaś”, jej debiut zostanie wkrótce sfilmowany jako serial

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz