Darwin komiks Galapagos biografia wyprawa recenzja

W POSZUKIWANIU (R)EWOLUCJI / „Darwin. Jedyna taka podróż“

“Niebezpiecznie wychodzić za własny próg, mój Frodo (…) jeśli nie powstrzymasz swoich nóg, ani się spostrzeżesz, kiedy cię poniosą” – ostrzegał Bilbo Baggins. W wypadku bohatera tego komiksu dołączenie do załogi pewnego okrętu okazało się początkiem podróży, która zmieniła nie tylko jego samego, ale cały świat. Komiks biograficzny o wyprawie Karola Darwina, nie tylko na Galapagos.

Grolleau i Royer biorą na warsztat biografię kolejnego wielkiego przyrodnika i tak jak poprzednio („Audobon. Na skrzydłach świata”, 2019) nie silą się na idealną zgodność z biograficznym szczegółem.

Dają „subiektywną wizję” podróży dookoła świata okrętu HMS Beagle z Karolem Darwinem na pokładzie. Łączą niektóre wątki i postacie, inne ledwie zarysowują, tak by pozostać wiernym duchowi, a nie literze formacyjnej podróży wielkiego naukowca.

Swoboda, na którą pozwalają sobie autorzy wychodzi opowieści na dobre. Pozwala zmiksować w spójną, nie nużącą czytelnika, całość barwną opowieść przygodową z innymi ważnymi wątkami.

Darwin. Jedyna taka podróż, Fabien Grolleau, Jérémie Royer - recenzja, komiks, wiek 15+

Mowa tu m. in. o istocie badań i odkryć Darwina z centralnym punktem w postaci pobytu na Galapagos. Dobrze oddany został ówczesny klimat intelektualny, zdominowany przez teologiczną wizję świata liczącego sobie zaledwie 6000 lat, pod którą to koncepcję teoria ewolucji podłożyła dynamit. Jest wreszcie trudna sytuacją rdzennej ludności Ameryki Południowej poddawanej kolonizacji przez białych. Wszystko to podane z narracyjną biegłością i popularyzatorskim talentem.

Darwin. Jedyna taka podróż, Fabien Grolleau, Jérémie Royer - recenzja, komiks, wiek 15+

Warstwa ilustracyjna to właściwie dokładnie ten sam styl, z którym mieliśmy do czynienia w poprzedniej graficznej biografii autorów. To zgrabne połączenie kilku technik (kredki, czysta linia, akwarela). Wszystko trochę w klimatach znanych z prac Williama Grilla, chociaż odrobinę bardziej zachowawcze.

Warta uwagi zainteresowanych przystępnym wprowadzeniem w życie i dzieło Karola Darwina, również młodzieży.

Wiek 15+

Darwin. Jedyna taka podróż, Fabien Grolleau, Jérémie Royer - recenzja, komiks, wiek 15+

scenariusz: Fabien Grolleau, ilustracje: Jérémie Royer, „Darwin. Jedyna taka podróż“ Marginesy 2019, s. 176

O AUTORACH:

Fabien Grolleau – francuski scenarzysta komiksowy, który nauczył się czytać na „Tintinie“, z wykształcenia jest architektem, ale porzucił wyuczony zawód na rzecz sztuki obrazkowej.

Jérémie Royer – rodak Grolleau, rysownik po szkołach w Nicei (grafika reklamowa) i Brukseli (komiks).

Dodaj komentarz