WNYKI / “Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo”

dobry wilk, berge, recenzja

Reportaż śledczy w nietypowej sprawie. Autor, stawiając na szali całą karierę dziennikarską, wziął na warsztat tragedię, do której doszło na wybiegu dla wilków w 2012 roku w największym zoo w Skandynawii, w szwedzkim Kolmården. Od trzydziestu lat prowadzono tam eksperyment, w ramach którego oswajano drapieżniki, a ich opiekunowie stawali się poniekąd częścią stada. Lars Berge w “Dobrym wilku” pyta o uwikłanie zwierząt w cywilizację.

Później rozwinięto program Bliski Kontakt z Wilkiem i pozwalano, oczywiście za odpowiednio wysoką opłatą, wchodzić na wybieg ludziom odwiedzającym zoo.

Ofiarą wilków stała się osoba pozornie najmniej na niego narażona. Doświadczona opiekunka, którą znaleziono pewnego dnia martwą na wybiegu. Co ważne w zoo nie było monitoringu, a tragedia rozegrała się bez świadków.

Berge postanowił odkryć dlaczego doszło do tragedii. Reporterskie śledztwo w tej sprawie stało się jego obsesją – zrezygnował z innych zajęć, zaciągnął kredyt hipoteczny. Trud i wnikliwość się opłaciły, bo reporter w przekonujący sposób wyjaśnia przyczyny tragedii, przy okazji poruszając szereg problemów i zjawisk, które dały o sobie znać przy okazji tej sprawy.

Centralnym tematem książki jest kwestia uwikłania zwierząt w cywilizację i kulturę. Autor pisze o zoo jako instytucji dominacji człowieka nad zwierzętami i traktowaniu dzikich zwierząt jako produktu. Pułapce, właściwej m. in. szwedzkiej socjaldemokracji, ekologii rozumianej jako dążenie do mitycznej harmonii człowieka i dzikiej przyrody. Zajmuje się również kulturowymi racjonalizacjami instynktownych zachowań zwierząt (tu m. in. obszerne omówienie czarnej legendy wilków).

“Dobry wilk” to wybitne dziennikarstwo, ujmujące temat wieloaspektowo i w sposób wyważony, a jednocześnie angażujące czytelnika na różnych poziomach.

Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo, Lars Berge - reportaż śledczy, wilki, zoo, recenzja

REPORTAŻ ŚLEDCZY / „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo”, Lars Berge, Czarne 2019, s. 224

O AUTORZE:

Lars Berge – szwedzki dziennikarz, dokumentalista i scenarzysta, przez wiele lat związany z dziennikiem „Svenska Dagbladet”.

Warto zajrzeć: William Grill, “Wilki z Nowego Meksyku”, Wywiad z autorem na stronie “Krytyki Politycznej”

Dodaj komentarz