„Spójrz mi w oczy, Audrey”, Sophie Kinsella – recenzja

Spójrz mi w oczy, Audrey, Kinsella - recenzja

Dziewczyna w przeciwsłonecznych okularach

Sophie Kinsella próbuje sił w powieści młodzieżowej i robi to z dużym wdziękiem i wyczuciem.

Audrey to czternastolatka, która niedawno przeżyła traumę szkolnego prześladowania i z tego powodu cierpi na depresje i fobię społeczną – niemal nie opuszcza domu, a przed kontaktem wzrokowym, nawet przed najbliższymi, ukrywa się z szkłami przeciwsłonecznych okularów.

Książka to opowieść o wychodzeniu z traumy i budowaniu na nowo pewności siebie. Oprócz nieco zwariowanej rodziny, do której należy dwóch braci – nastoletni maniak gier komputerowych i czterolatek oraz  rodzice – nadopiekuńcza matka i nieco wycofany ojciec – kluczową rolę w podróży do normalności odegra pewien przystojny i wrażliwy rówieśnik.

Autorka świetnie łączy satyryczna powieść obyczajową o życiu współczesnej rodziny z psychologicznie wnikliwym i, również w warstwie językowej, wiarygodnym portretem nastoletniej bohaterki, jej psychicznego załamania i drodze do dojrzałości. Krzepiąca,  ale nie sentymentalna opowieść, zdejmująca odium z osób doświadczających problemów psychicznych i przedstawiająca sporą wartość terapeutyczną warta jest uwagi zarówno nastolatków, i to nie tylko tych z problemami, ale i dorosłych, zwłaszcza rodziców, którzy chcą zrozumieć sposób myślenia ich pociech.

WIEK: 15+

Sophie Kinsella, „Spójrz mi w oczy, Audrey”, Media Rodzina 2016, s. 320

Spójrz mi w oczy, Audrey, Kinsella - recenzja

Sophie Kinsella: brytyjska pisarka, autorka znanej serii o o zakupoholiczce, Rebece Bloomwood

PODAJ DALEJ! Facebooktwittergoogle_plusmail
POLUB NAS Facebooktwitter