„Zagadki detektywistyczne”, Victor Escandell, Ana Gallo, Debit 2017 // recenzja

Zagadki detektywistyczne, Victor Escandell, Ana Gallo, Debit 2017 - recenzja

Obrazki z suspensem

Świetny przykład tego, w jaki sposób zgranej do cna konwencji, dzięki talentowi i staranności, dać drugie życie.

Podstawą są tu oczywiście zagadki z suspensem (w tym kilka odświeżonych evergreenów), podzielone zgodnie z tym, czy mamy wykorzystać w nich w wyobraźnię, czy intelekt oraz według poziomów trudności (najbardziej wymagające zaciekawią również dorosłych).

Zagadki detektywistyczne, Victor Escandell, Ana Gallo, Debit 2017 - recenzja

Każda (poza nielicznymi wyjątkami) z 25 historyjek została zaprezentowana na dwóch stronach – pierwsza zawiera statyczne wprowadzenie do przedstawionej na kolejnej komiksowej sekwencji. Chociaż historyjki, jak to w zagadkach bywa, zostały uproszczone do maksimum, autorom udało się wprowadzić do nich nie tylko wiodące do rozwiązania tropy i czerwone śledzie oraz efektowną pointę, ale również, tu już główna zasługa rysownika, całkiem sporo humoru i nastroju.

Zagadki detektywistyczne, Victor Escandell, Ana Gallo, Debit 2017 - recenzja

Escandell, dysponujący pewną, czystą i zwinną kreską nie zawodzi zresztą ani przez chwilę – idealnie gra karykaturą, kreskówkowym uproszczeniem i pomysłowymi deformacjami rzeczywistości, a także rozgrywanymi po mistrzowsku kreską, fakturą, plamami czerni i czystym kolorem, doskonale trzyma balans między światłem na stronie i znaczącym szczegółem.

Same zagadki nie tylko ćwiczą spostrzegawczość i uwagę, logiczne rozumowanie i niekonwencjonalne myślenie, ale są pomysłowe i zaskakujące. Fajny, swobodny, język doskonale współgra z ilustracjami. Poza dwoma drobnymi wpadkami w wyjaśnieniach, książka została dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, a dodatkową atrakcją są zamieszczone na początku propozycje zasad grupowego rozwiązywania zagadek w gronie rodzinnym i towarzyskim. Doskonała robota.

Wszystkie ilustracje, poza okładkowymi, pochodzą ze strony autora: http://victorescandell.com/

Wiek 7-12+

Zagadki detektywistyczne, Victor Escandell, Ana Gallo, Debit 2017 - recenzja

O AUTORACH:

Victor Escandell (rysunki i pomysł) – nagradzany hiszpański ilustrator, który oprócz oprawy graficznej do książek dla dzieci i dorosłych ma na koncie współpracę z prasą i agencjami reklamowymi

Ana Gallo (tekst) – była dziennikarka, która od pewnego czasu specjalizuje się w rozmaitych pozycjach z nurtu non-fiction

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz