“Sfejsowani”, Suzana E. Flores, Muza 2017 – recenzja

Sfejsowani, Suzana E. Flores, Muza 2017 - recenzja

Facebook – sztuka przetrwania

Autorka książki jest psychologiem klinicznym z wieloletnią praktyką w leczeniu między innymi uzależnień od mediów społecznościowych. Można odnieść wrażenie, że problem się bagatelizuje, podczas gdy według niej powinny istnieć specjalne poradnie psychiatryczne zajmujące się tego rodzaju przypadłościami. Badania psychologiczne wykazały nawet, że uzależnienie od Internetu może prowadzić do zmian w funkcjonowaniu mózgu i w przepływie krwi polegające na tym, że skupiając się bardziej na przyjemnościach mimowolnie wyłączamy zmysły odpowiedzialne za bezpieczeństwo i czujność.

Autorka nie stara się zniechęcić do Facebooka, jej książka zawiera tylko przesłanie, by nie stawiać tego co dzieje się w mediach społecznościowych ponad wszystko inne i korzystać z nich świadomie.

Doktor Flores przede wszystkim próbuje dowieść, że poczucie, iż kontrolujemy wszystko na Facebooku jest taką samą iluzją jak przekonanie, że ujawnianie prywatności jest opłacalne, bo zyskujemy znacznie więcej potrzebnych kontaktów i informacji.

Jak się okazuje złudzeniem jest też większość związków facebookowych i przyjaźni. Podobno adwokaci żartują, że swoich klientów powinni szukać na Facebooku (bo media społecznościowe działają jak katalizator dla różnych mrocznych stron ludzkiej natury – od drobnych kłamstewek, przez zdrady aż po oszustwa na dużą skalę). Ciekawe są spostrzeżenia autorki na temat tego jak wiele media społecznościowe zmieniły w budowaniu relacji z innymi. Pisze na przykład, że w Internecie znajomi stanowią rodzaj publiczności, której ogłaszamy to, co chcemy, a nie wchodzimy w głębszą indywidualną relację. Innym ciekawym wyciągniętym przez nią wnioskiem jest to, że „oswoiliśmy dystans” jak sama określiła to, że możemy pochwalić się nawet tysiącem znajomych bez konieczności utrzymywania z nimi kontaktów.

Oczywiście istnieją również pozytywne strony korzystania z mediów społecznościowych. Przykładem mogą być introwertycy, którym trudniej nawiązywać kontakty w „realu”. Serwis sprawdza się też w sytuacjach trudnych, kiedy potrzebujemy się wygadać, opowiedzieć o swoich problemach. Doświadczenie wielu osób pokazuje, że okazane w ten sposób wsparcie i współczucie może być podbudowujące.

Niestety Facebook to też wiele zagrożeń przed którymi ostrzega Flores, a z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę, a powinniśmy o nich wiedzieć, by móc cieszyć się zdrowymi relacjami z bliźnimi. Część z nic pochodzi od nas samych – chodzi tu zwłaszcza o szukanie za wszelką cenę aprobaty w postaci polubień i pozytywnych komentarzy i na jej podstawie budowania poczucia własnej wartości. Istnieje też zaburzenie zwane FOMO objawiające się lękiem przed przegapieniem jakiejś informacji.

Autorka pisze też o zagrożeniach zewnętrznych na które mamy ograniczony wpływ.  Najczęściej spotykaną formą z jaką mamy do czynienia jest oczywiście cyberprzemoc, czyli celowe działanie przeciwko komuś. Flores ostrzega też jednak przed działaniem emocjonalnych manipulatorów do których można zaliczyć zarówno wymuszających współczucie cierpiętników jak i nachalnych narcyzów, którym trzeba nieustannie schlebiać.

Książka w bardzo ciekawy, oparty na konkretnych przykładach i wiedzy naukowej, sposób omawia aktualny i dla niektórych na pewno trudny temat jakim jest uzależnienie od portali społecznościowych. Wymienione są kolejno jego symptomy, jest też osobny rozdział poświęcony zachowaniom nastolatków w sieci, który może zainteresować rodziców i nauczycieli. Książka napisana jest fachowym językiem momentami wyczuwa się lekką ironię, zwłaszcza jeżeli chodzi o cytowane wypowiedzi anonimowych „sfejsowanych”, dzięki czemu jest przystępniejsza. Przede wszystkim jednak jest świetnym poradnikiem, który pozwala wykorzystać potężne narzędzie jakim jest Facebook tak by nie wyrządzić krzywdy sobie ani innym.

Sfejsowani, Suzana E. Flores, Muza 2017 - recenzja

O AUTORCE:

Suzana E. Flores – psycholog kliniczny, specjalistka od zachowań kompulsywnych, terapeutka uzależnień

PODAJ DALEJ! Facebooktwittergoogle_plusmail
POLUB NAS Facebooktwitter