fakt nie mit stanisławscy recenzja nauka teorie spiskowe nauka

ZA BARY Z MITAMI / “Fakt, nie mit. Obalamy naukowe mity”

Od 7 lat prowadzą bardzo popularnego bloga „Crazy Nauka”. Mają też audycję w radiu TOK FM. W jedenastu tekstach z książki “Fakt, nie mit” Stanisławscy biorą się za bary z rozmaitymi popularnymi mitami krążącymi w przestrzeni publicznej, które można obalić za pomocą naukowych badań i metody. Że problem jest istotny, dość powiedzieć, że 16% Amerykanów wierzy, iż Ziemia jest płaska.

Zanim autorzy przejdą do konkretnych przykładów, wyposażają czytelników w narzędzia pozwalające skutecznie walczyć z pseudonauką. Tłumaczą jakie figle potrafi płatać nasza psychika w postaci błędów poznawczych. Uczulają na fake newsy i teorie spiskowe.

Potem zajmują się m.in. kwestią odpowiedzialności człowieka za globalne ocieplenie, rzekomą szkodliwością szczepień. Piszą o spiskową teorii na temat rozpylania przez rząd światowy ogłupiających chemikaliów (za pomocą samolotów). Zastanawiają się też nad ewentualną szkodliwością telefonów komórkowych i GMO (na razie nic ich nie potwierdza).

Co ważne, Stanisławscy, w przeciwieństwie do osób propagujących pseudonaukowe mity, mają świadomość, że w nauce nie ma niczego pewnego i nowe badania mogą zmienić sytuację.

Ich narracja łącząca humor i anegdotę z solidną dawką wiedzy i lekkim piórem tworzy mieszankę, która zainteresuje amatorów literatury popularnonaukowej. Narrację ożywiają zabawne rysunki.

fakt nie mit stanisławscy recenzja nauka teorie spiskowe nauka

“Crazy nauka. Fakt, nie mit”, Aleksandra i Piotr Stanisławscy, W.A.B., 272 s.

WARTO ZAJRZEĆ:“CHORE HISTORIE”,   BLOG AUTORÓW

Dodaj komentarz