„Miasteczko Crimson Lake”, Candice Fox, Amber 2018 – recenzja

Miasteczko Crimson Lake, Fox - recenzja

Wyrzutki na tropie

Czy można zamordować kogoś krokodylem? – to jedno z pytań, na które będzie musiała odpowiedzieć para nieszablonowych śledczych z dalekiej Australii.

„Miasteczko Crimson Lake” to udane połączenie „czarnego” kryminału z równie czarną komedią kryminalną oraz elementami thrillera psychologicznego. Bohaterami powieści rozgrywającej się na prowincji w północnej, tropikalnej części Australii w tytułowym miasteczku jest para prywatnych detektywów, a jednocześnie wyrzutków społecznych.

Amanda Pharrell to autochtonka, trzydziestoletnia dziwaczka, która odsiedziała osiem lat za zabójstwo dokonane w tajemniczych okolicznościach. Ted Conkaffey jest czterdziestoletnim byłym policjantem ściganym oskarżeniem o porwanie, gwałt i usiłowanie zabójstwa trzynastolatki – nieudowodniony ostatecznie przez prokuraturę zarzut zniszczył mu życie prywatne i zawodowe zmuszając do ucieczki z Sydney.

Oustsiderzy połączą swe siły, by rozwiązać sprawę zaginięcia autora bestsellerów, którego obrączkę znaleziono w żołądku krokodyla przy okazji wyjaśniając nawzajem swoje zagadki z przeszłości – a na ich drodze staną między innymi wyznawcy spiskowych teorii, despotyczni policjanci, małomiasteczkowe uprzedzenia i pewna dziennikarska hiena.

Autorka doskonale wyważyła proporcje między tonacją serio i buffo – w czym jej książka przypomina trochę „Fargo” braci Coenów, dała doskonałe kreacje postaci (zwłaszcza detektywów) i satysfakcjonujące rozwiązanie każdej z trzech zagadek. Udana propozycja dla miłośników mroczniejszej odmiany gatunku i objawienie obiecującego talentu wartego obserwowania przez fanów kryminału. Tym bardziej, że do Crimson Lake pewnie będzie wkrótce okazja powrócić (w oryginale ukazał się drugi tom – „Redemption Point”).

Miasteczko Crimson Lake, Fox - recenzja

O AUTORCE:

Candince Fox – australijska pisarka specjalizująca się w literaturze kryminalnej; ma na koncie pięć własnych powieści, kilka tomów napisanych wspólnie z Jamesem Pattersonem oraz dwie ważne australijskie nagrody branżowe – Ned Kelly Award

PODAJ DALEJ! Facebooktwittergoogle_plusmail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz