„Równonoc”, Anna Fryczkowska – recenzja

Równonoc, Fryczkowska - recenzja

Ci, którzy zostali

Niewyjaśniona tajemnica zaginięcia czterech nastolatków z zachodniego Pomorza sprzed 20 lat posłużyła Annie Fryczkowskiej do zbudowania przekonującego i przejmującego opisu traumy tych, którzy zostali. A w finale ciarki chodzą po plecach.

Historie czterech zwykłych rodzin układają się w panoramiczne i wnikliwe studium ludzkiej psychiki zmuszonej do zmierzenia się z jednym z najgorszych doświadczeń znanych człowiekowi, bo przecież nie chodzi tu tylko o utratę dziecka, ale trwające w ich wypadku już dwie dekady, życie w niepewności.

Bohaterowie Fryczkowskiej przechodzą więc piekło pierwszych miesięcy wypełnionych poszukiwaniami, a potem mierzą się z traumą balansowania na granicy, wyniszczającej w wielu wypadkach, nadziei i rozpaczy, wywołanymi przez to balansowanie kryzysami rodzinnymi i psychicznymi, chwytaniem się pomocy jasnowidzów, konfrontowaniem z sekretnym życiem zaginionych dzieci, pozytywnymi i nieprzychylnymi reakcjami społeczeństwa.

Fryczkowska wykonała znakomitą reporterską robotę, co owocuje tym, że historie jej bohaterów mają w sobie potężny ładunek autentyzmu, który wspierają umiejętnie i oszczędnie stosowane literackie środki dodające tym opowieściom siły; świetnie wykorzystała też dziwne drobiazgi dotyczące życia zaginionych, do budowania aury tajemnicy, która przywodzi trochę na myśl klimat znany z „Pikniku pod Wiszącą Skałą”.

Pod koniec książki, która, przypomnijmy, jest powieścią na faktach, autorka wykorzystuje prawdziwy trop łączący zaginięcia do zbudowania literackiej hipotezy wyjaśniającej, co mogło się stać. Lekko kontrowersyjna, ale pomyślana tak, że ciarki chodzą po plecach, hipoteza Fryczkowskiej, to także ostrzeżenie przed pułapką zawsze czystego sumienia i dążenia do budowania idealnej fasady szczęśliwego życia, które potrafią być śmiertelnie niebezpieczne.

Równonoc, Fryczkowska - recenzja

O AUTORCE:

Anna Fryczkowska – reporterka, tłumaczka, scenarzystka, a także autorka ośmiu powieści – ostatnio: „Żony jednego męża” (2017)

PODAJ DALEJ! Facebooktwittergoogle_plusmail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz