Gdzie jest twoja siostra?, Puck Koper – recenzja, wyszukiwanka

Gdzie jest twoja siostra?, Puck Koper - recenzja, wyszukiwanka

Poszukaj mnie mamo

Puck Koper należy do artystów, którzy lubią czystą linię, światło na stronie i wolą postawić jedną kreskę mniej niż więcej. „Wyszukiwanka”, a do tego gatunku należy tomik „Gdzie jest twoja siostra?”, jest dla takiej autorki wyzwaniem, by zachować wierność artystycznemu credo, a jednocześnie „zgubić” poszukiwanego bohatera, tak, by czytelnik zbyt łatwo go nie odnalazł.

Koper wybrnęła z tego zadania zwycięsko. Stosuje chwyt, który polega na wprowadzeniu do „wyszukiwanki” nietypowego dla tego gatunku motywu w postaci centralnej opowieści.

Oto pewnego dnia mama wraz z dwoma córkami-bliźniaczkami wybierają się do centrum handlowego po garnek. Jedna z bliźniaczek suszy matce głowę o wizytę w kawiarni, a potem, dowiedziawszy się, że nie ma na to czasu, chce przyspieszyć sprawunki. Ale wtedy gubi się jej siostra Hania, miłośniczka psów, która, zobaczywszy nagle sympatycznego czworonoga, została w tyle…

Gdzie jest twoja siostra?, Puck Koper - recenzja, wyszukiwanka

W tym momencie rozpoczyna się właściwa akcja poszukiwawcza wiodąca przez różne działy. Skończy się przewrotnie, bo w kawiarni, gdzie matka z córkami udaje się, by uczcić to, że w końcu udało się Hanię odnaleźć.

Sklep, z licznymi zakamarkami i ogromną powierzchnią pozwala autorce nie tylko skutecznie ukryć Zgubę, ale także kilkanaście innych postaci. Kogo szukać, podpowiadają rysunkowe wykazy na wyklejkach.

Gdzie jest twoja siostra?, Puck Koper - recenzja, wyszukiwanka

Tour de force całości są oczywiście ilustracje. Powściągliwość, o której wspominałem, nie ogranicza się jednak wyłącznie do rysunku, ale również koloru. Koper, oprócz czerni używa jeszcze odrobinę zgaszonego pomarańczu, czerwieni, niebieskiego w dwóch odcieniach i brązu.

Ta skromna paleta świetnie współgra z uproszczoną kreską à la nasz mistrz Butenko i dodaje całości wyrafinowania. Cała zresztą książka Puck Koper to lekcja graficznego smaku.

Gdzie jest twoja siostra?, Puck Koper - recenzja, wyszukiwanka

Świetnie wypadł również niewymuszony humor. Obecny np. w postaci rozpaczliwie poszukującej córki matki, która nie zawaha się zajrzeć nawet do przebieralni, czy portretowanych z czułością drobnych ułomności bliźnich, np. tych związanych z niedoskonałością naszych ciał. Tu chociażby sceny w przebieralni czy nawiązujące do Kopciuszka wciskanie bucika na zbyt dużą stopę.

Udana propozycja dla małych oglądaczy (tekst jest, ale raczej służebny wobec ilustracji).

Wiek 4+

Gdzie jest twoja siostra?”, Puck Koper, Wilga 2019, s. 40

Gdzie jest twoja siostra?, Puck Koper - recenzja, wyszukiwanka

O AUTORCE:

Puck Koperholenderska ilustratorka, która kształciła się w ojczyźnie i Wielkiej Brytanii (https://puckkoper.portfoliobox.net/).

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz