„Sam i Dave kopią dół”, Mac Barnett, Jon Klassen, Dwie Siostry 2016 – recenzja

Sam i Dave kopią dół, Mac Barnett, Jon Klassen, Dwie Siostry - recenzja

Goniąc króliczka

Przewrotna, pełna humoru i suspensu przypowieść o tym, że eksploracja świata to przygoda, w której ważniejsza od ewentualnych znalezisk jest pasja poszukiwacza i sam proces „gonienia króliczka”. A w jeszcze głębszej (słowo w wypadku tej książki nie bez znaczenia) warstwie to także zachęta do refleksji nad intuicją i rozumem.

Sam i Dave kopią dół, Mac Barnett, Jon Klassen, Dwie Siostry - recenzja

Sam i Dave, jak niemal wszyscy chłopcy w ich wieku marzą, żeby dokonać wielkich czynów. Pewnego dnia chwytają łopaty i podejmują, z chłopięcą powagą i determinacją oczywiście, pewną misję – będą kopać tak długo aż „znajdą coś spektakularnego”. Zanim dojdzie, do podwójnie zaskakującego, finału, chłopcy podejmą szereg nietrafionych decyzji, nie zważając na podpowiedzi towarzyszącego im w wyprawie w głąb Ziemi, pieska, który ma do „spektakularnych” odkryć dużo lepszego nosa niż główni bohaterowie.

Obie warstwy opowieści – literacka i graficzna – współgrają i uzupełniają się w sposób perfekcyjny tworząc nierozerwalną całość. Jon Klassen daje po raz kolejny popis powściągliwego i wysmakowanego graficznego kunsztu, a Mac Barnett w sposób zdyscyplinowany prowadzi doskonale skomponowaną fabułkę świetnie wykorzystującą zamkniętą, cykliczną kompozycję, suspens i zawoalowaną aluzję do dziecięcych pytań o możliwość przekopania się na antypody. O dopracowaniu książki świadczy również doskonała warstwa typograficzna – układ tekstu i wykorzystanie w nim światła wspiera umiejętnie główną narrację. Nominacja do prestiżowego Caldecott Medal nie dziwi.

Wiek 5+

Sam i Dave kopią dół, Mac Barnett, Jon Klassen, Dwie Siostry - recenzja

O AUTORACH:

Mac Barnett (tekst) – Amerykanin specjalizujący się w literaturze dziecięcej, ma na koncie 4 powieści i kilkanaście picture booków; zdobył Irma Black Award; polscy czytelnicy znają go z serii o “Koszmarnej Dwójce” napisanej razem z Jory`m Johnem i wydanej przez Egmont

Jon Klassen (ilustracje)– nagradzany (m. in. prestiżowym Caldecott Medal) kanadyjski ilustrator i autor; w Polsce ukazały się jego picturebooki „Gdzie jest moja czapeczka?” (2012) i „O! Kapelusz!” (2016; nasza recenzja)  – obie nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry

PODAJ DALEJ! Facebooktwittergoogle_plusmail
POLUB NAS Facebooktwitter