„Mirabelka”, Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska, Zielona Sowa 2018 – recenzja

Mirabelka, Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska - recenzja

Rosła na ulicy Wałowej w Warszawie od czasów przedwojennych, przetrwała okupację, zniszczenie getta, autor, który wychował się w tamtej okolicy pamięta ją z dzieciństwa – a losy jej i mieszkańców okolicznych kamienic opisała w dwóch reportażach Hanna Krall.

Mirabelka, Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska - recenzja

Ale mirabelka, bo to o niepozornym drzewku mowa, mimo że wciąż owocujące, zostało niedawno wycięte przez developera; jest na szczęście szansa na to, by mirabelka wróciła do Warszawy, bo pestki jej owoców trafiły nawet za ocean i wyrosły z nich, już w USA, kolejne drzewka, z których potomkinie jesienią wrócą na Muranów.

Harasimowicz opowiada o trzech pokoleniach drzewek rosnących a wspomnianej ulicy. Dzięki poetyckim zabiegom, umiejętnemu wykorzystaniu wiedzy przyrodniczej (pewnie nieobce są autorowi książki w stylu „Sekretne życie drzew”) i literackim chwytom à la realizm magiczny autor uczynił z owocowych drzewek myślących i czujących świadków ludzkiej historii, którzy czasem nawet włączali się w bieg wydarzeń – obserwujemy życie podwórka od czasów, gdy była tu dzielnica żydowska, przez okupację i zagładę getta, zniszczenie i odbudowę Warszawy, PRL, aż do czasów współczesnych.

Mirabelka, Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska - recenzja

A dzięki temu, że w kreacji Harasimowicza drzewa inaczej, dużo bardziej altruistycznie patrzą na świat i wiedzą, że w rytm przyrody wpisane są wielkie cykle umierania i przemian, pomagają czytelnikom przyglądać się ludzkim losom z większym obiektywizmem, dystansem do ideologicznych i sztucznych podziałów oraz skupieniem na tym co najważniejsze, czyli miłości.

PS. Książka dostępna jest również jako audiobook

I jeszcze link do fragmentu w wersji pdf: https://www.youtube.com/watch?v=hyigmG4JN9E

Wiek 9+

Mirabelka, Cezary Harasimowicz, Marta Kurczewska - recenzja

O AUTORACH:

Cezary Harasimowicz – scenarzysta (m. in. „300 mil do nieba” i „Bandyta”) i prozaik („Victoria”, „Święty Chaos”, „Saga, czyli filiżanka, której nie ma”); „Mirabelka” to jego druga książka dla dzieci

Marta Kurczewska – ilustratorka; ma na koncie oprawę graficzną do serii Marcina Mortki o Tappim, współpracowała również m. in. z Justyną Bednarek, Izabelą Mikrut, Katarzyną Wasilkowską

Dodaj komentarz