“Vivian”, Christina Hesselholdt, W. A. B. 2018 – recenzja

Vivian, Christina Hesselholdt, W. A. B. 2018 - recenzjaa

Vivian Maier przez całe niemal życie pracowała jako niania, przy okazji cały wolny czas poświęcając na kompulsywne fotografowanie. Jednak nikt z tych, którzy ją znali, nie spodziewał się, że odkryte przypadkiem, bo przy okazji przymusowej licytacji za długi dwa lata przed śmiercią, jej gigantyczne archiwa zawierają skarb.

Było tam 150 tysięcy znakomitych zdjęć dokumentujących życie amerykańskiej ulicy i mistrzowskie portrety, które najpierw zdobyły sławę w internecie, a potem doczekały się wielu wystaw na całym globie, uznania krytyki, a ona sama stała się bohaterką filmu dokumentalnego nominowanego do Oscara (sporo prac Maier można obejrzeć tutaj: http://www.vivianmaier.com/)

Szczupłość materiałów biograficznych i skrytość bohaterki zmusiła autorkę do ujęcia całości w formie mocno zbeletryzowanej i uruchomienia wyobraźni, by połączyć to, co wiadomo z interpretacjami na temat biografii i sztuki Vivian Maier, ale te ograniczenia wyszły książce na dobre.

Powstała dość swobodna w konstrukcji, polifoniczna opowieść, w której możliwy jest dialog narratora z bohaterką, i z której wyłania się portret w pełni świadomej swego talentu artystki, która rezygnuje z rozgłosu, by niczym średniowieczny malarz ukryć się za swoim dziełem, ukazującym skomplikowanie ludzkiej natury, nędzę wykluczonych, rytm podskórnych przemian społecznych i politycznych, a także walczącym z czasem i jego bezwzględnym przemijaniem.

Ten gest usunięcia w cień jest wyjątkowo znaczący w czasach nadmiernej autoekspresji właściwej współczesności.

Dostajemy równocześnie portret kobiety z krwi i kości – bardzo nietypowej niani, uciążliwej przez skłonność do zbieractwa lokatorki i kobiety, która idzie z duchem czasu na swoich własnych zasadach.

A przy tym książka Dunki pozostawia sporo w niedopowiedzeniu, nie odzierając do końca bohaterki z tajemnicy, którą się otoczyła. Wybitna proza na fascynujący temat.

Vivian, Christina Hesselholdt, W. A. B. 2018 - recenzja

O AUTORCE:

Christina Hesselholdt – nagradzana duńska pisarka, która ma na koncie kilkadziesiąt książek zarówno dla dorosłycj, jak i młodeych czytelników

PODAJ DALEJ! Facebooktwittergoogle_plusmail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz