„Trzy koperty”, Nir Hezroni – recenzja

Trzy koperty, Nir Hezroni - recenzja

Na zimno

W czasach tomiszczy, w które każe zamieniać współczesne thrillery rynek, nie sięgająca nawet 300 stron książeczka izraelskiego debiutanta wygląda dość skromnie. A jednak autorowi udało się w niej zamknąć potężną powieściową maszynerię skomplikowanego szpiegowskiego thrillera.

Centralną atrakcją jest tu główny bohater, trochę literacki kuzyn Dextera – socjopata, paranoik węszący wszędzie spiski na własne życie i geniusz planowania, który, oszukawszy system zdołał dostać się do Mosadu i zostać rządowym zabójcą na zlecenie. W czasie pierwszej misji otrzymuje omyłkowo trzy, zamiast jednej koperty z nazwiskami celów. Już przy pierwszym okazuje się, że zadania będą wymagać mocno nieszablonowego podejścia, które, jako że mamy do czynienia z psychopatą, okaże się przekraczać wyobraźnię jego przełożonych.

Sprawa ma oczywiście drugie, a nawet trzecie dno, a oprócz wątku centralnego dostajemy również historię rozgrywającą się po dekadzie od rajdu zabójcy, gdy na jaw wychodzą osobiste zapiski psychopaty. Więcej zdradzić nie sposób, by nie zepsuć lektury, dodać wypada tylko, że sensacyjny sztafaż to dla Herzoniego okazja, by stawiać, w mocno niepoprawnej politycznie i przewrotnej formie, pytania o balans między bezpieczeństwem państwa a prawami jednostki.

Ale to nie opracowany staranie, ale nie wykraczający poza zakres publicystycznej debaty, ostatni ze wspomnianych wątków, jest najważniejszym atutem powieści Herzoniego. „Trzy koperty” to bowiem przede wszystkim perfekcyjna konstrukcja trzymająca czytelnika w nieustannym napięciu i wciągająca go w kolejne kręgi paranoi oraz wiarygodny portret psychopaty, którego idealnie logiczne i absolutnie pozbawione empatii działania każą stawiać niepokojące pytania o sztuczną inteligencję.

Następny tom: “Ostatnie instrukcje”

„Trzy koperty”, Nir Hezroni, Media Rodzina 2018, s. 300

Trzy koperty, Nir Hezroni - recenzja

O AUTORZE:

Nir Hezronibyły funkcjonariusz wywiadu wojskowego, obecnie pracuje w sektorze nowych technologii; trwają prace nad ekranizacją “Trzech kopert”

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz