“Cuda za rogiem”, Keigo Higashino – recenzja

Cuda za rogiem, Higashino - recenzja

Testujemy bestsellery (4)

“Cuda z rogiem” to trochę japońska „Amelia”. Tyle że zamiast obciętej na pazia paryżanki dostajemy trójkę złodziejaszków i właściciela wielobranżowego sklepiku.

Ich losy połączą się pewnej wrześniowej nocy 2012 roku. Wtedy to do opuszczonego od ponad trzech dekad sklepiku trafią wspomnieni złodzieje, chcąc przeczekać do świtu.

I wtedy przez szparę w opuszczonej rolecie wpada list napisany, jak wszystko na to wskazuje, przez dziewczynę sprzed trzech dekad. Autorka ma naprawdę trudny problem. Muusi wybierać między treningami do olimpiady w Moskwie w 1980 roku a opieką nad umierającym na raka chłopakiem.

Złodzieje, którzy okazują się całkiem empatyczni, postanowią odpowiedzieć na list. To możliwe, bo mikrokosmos sklepiku rządzi się świetnie opracowanymi zasadami czerpiącymi pomysłowo z realizmu magicznego i s-f.

Zostają w ten sposób wciągnięci w historię, w której splotą się jeszcze ściśle losy kilku innych osób z problemami, w tym historia samego właściciela sklepiku.

Całość zaś to opowieść o ludzkim pragnieniu bycia wysłuchanym, zaangażowaniu i rozmowie, które są ważniejsze niż skuteczność rady.

To oczywiście również przypowieść o przeznaczeniu, drugiej szansie i powracającym dobru.

Pisanie o tych, opracowanych już na wszystkie możliwe sposoby, zagadnieniach, to dla pisarza zawsze ryzyko popadnięcia w banał i sentymentalizm. I zazwyczaj (o czym przekonuje chociażby przywołana już „Amelia”) w najlepszych nawet dziełach tego nurtu, coś zazgrzyta. Nie inaczej jest w wypadku książki Higashino.

Ale „Cuda z rogiem” oferują oprócz pokrzepienia coś więcej. Sporo gorzkiej prawdy o życiu i perfekcyjnie naoliwioną literacką maszynerię (nieprzypadkowo autor jest znany przede wszystkim jako spec od kryminału).

Niosąca nadzieję i krzepiąca bez cukru książka to idealna lektura na święta, mimo że fraza Boże Narodzenie nie pada w niej ani razu.

Keigo Higashino, “Cuda za rogiem”, Otwarte 2018, s. 320

Cuda za rogiem, Higashino - recenzja

O AUTORZE:

Keigo Higashino – japoński pisarz piszący głównie prozę kryminalną i sensacyjną, zdbył sporo brażnowych nagród w swoim kraju, ma również na koncie m. in. nominację do prestiżowego Edgara; “Cuda za rogiem zostały sfilmowane.

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz