„Gdy ogień gaśnie”, Will Hill, Zielona Sowa 2018 – recenzja

Gdy ogień gaśnie, Will Hill, Zielona Sowa 2018 - recenzja

Nominowana do prestiżowego Carnegie Medal powieść to luźno osnuta na prawdziwych wydarzeniach historia pewnej apokaliptycznej sekty – dwa centralne wątki tej powieści to studium manipulacji opartej na strachu i kontroli oraz opis wychodzenia z traumy i wyzwalania się spod władzy bezwzględnego guru.

Moonbeam, siedemnastolatkę u progu dorosłości, poznajemy w najbardziej dramatycznym momencie jej życia – podczas oblężenia siedziby wierzącej w rychły koniec świata, uzbrojonej sekty Legion Pana przez wojsko i policję, w czasie której ginie większość wyznawców, w tym sprawujący nad nimi kontrolę przywódca, a ona sama próbuje uratować zamknięte w jednym z baraków dzieci.

Później przenosimy się do szpitala, w którym dochodzą do siebie ocalali i śledzimy terapię bohaterki, w czasie której dziewczyna, mimo prania mózgu, któremu była poddawana, otwiera się, opowiada o życiu w sekcie, panującym tam totalitarnym ustroju opartym na rzekomym kontakcie lidera z samym Bogiem i przełamuje kolejne bariery, zmagając się z tajemnicą, która ciąży na jej sumieniu…

Całość została tak skonstruowana, by wiarygodny, wielowymiarowy i uniwersalny traktat o mechanizmach zniewolenia za pomocą religii czy ideologii przeplatał się z wciągającym wątkiem suspensowym.

Psychologiczna wnikliwość, odwaga w pokazywaniu skutków bezrefleksyjnego poddawania się liderom i mrocznych stron ludzkiej psychiki oraz świetne pióro czynią z książki wartościową literacko i wciągającą szczepionkę przeciw pokusom oddania swojego losu w ręce wszechwiedzących manipulatorów.

PS. Książka zawiera sporo drastycznych scen, w tym przemocy seksualnej, fizycznej i psychicznej – w pełni uzasadnionych fabułą, ale sprawiających, że to pozycja dla starszej młodzieży.

Wiek 16+

Gdy ogień gaśnie, Will Hill, Zielona Sowa 2018 - recenzja

O AUTORZE:

Will Hill – angielski autor, znany polskim czytelnikom z cyklu o „Departamencie 19”

*historia sekty “Gałąź Dawidowa”