“Bartnik Ignat i skarb puszczy”, Tomasz Samojlik, Centrala 2017 – recenzja

Bartnik Ignat i skarb puszczy, Tomasz Samojlik - recenzja

Ignat powraca

We wznawianym właśnie komiksie Tomasz Samojlik odwołuje się do swoich naukowych zainteresowań (bada „historyczne związki człowieka z Puszczą Białowieską”) – czyni to w charakterystyczny dla siebie sposób – z humorem, popularyzatorskim talentem i tak, by zainteresować zarówno młodych odbiorców, do których głównie adresuje swoją opowieść, jak i ich starsze rodzeństwo i rodziców.

Akcja opowieści rozgrywa się niedługo po trzecim rozbiorze Polski. Caryca Katarzyna ofiarowuje jednemu ze swoich generałów, Sobakiewiczowi, część Puszczy Białowieskiej. Oficer przybywa do Puszczy z zamiarem wycięcia lasu w pień i spieniężenia uzyskanego w ten sposób drewna. Na miejscu poznaje legendę o ukrytym w sercu kniei skarbie – drogę do niego znać ma jedynie stary, żyjący w zgodzie z naturą bartnik Ignat.

Bartnik Ignat i skarb puszczy, Tomasz Samojlik - recenzja

Gdy generał rozpoczyna wyrąb lasu, bartnik sprzeciwia się dewastacji i wpada w ręce oficera. Zmuszony siłą, prowadzi go do matecznika, gdzie rozgrywa się dramatyczny, ale zakończony pełnym happy-endem finał; w komiksie sporą rolę odgrywają oświeceniowy poeta Franciszek Karpiński i jego kilkuletnia wujeczna wnuczka (Łucja).

Bartnik Ignat i skarb puszczy, Tomasz Samojlik - recenzja

Samojlik „opakował” swobodnie potraktowane wątki historyczne, nienachalne przesłanie o konieczności życia zgodnego z naturą, garść informacji etnograficznych (np. językowa stylizacja wypowiedzi) i opowieść o wymarłej profesji puszczańskiego bartnika w atrakcyjną i zrozumiałą dla młodego odbiorcy przygodową akcję, która jest ciekawa na tyle, że nie powinni przy niej ziewać również rodzice – tym bardziej, że podobnie jak w poprzednich komiksach, pojawiają się tu aluzje skierowane głównie do dorosłych (np. miano malarza Katarzyny II, który nazywa się De Photoshoppe i przypomina Van Gogha).

Bartnik Ignat i skarb puszczy, Tomasz Samojlik - recenzja

Sympatyczne, kreskówkowe rysunki utrzymane są w stylu znanym z opowieści o norkach. Pozycja opatrzona została przypisami umieszczonymi na końcu książki, w bogato ilustrowanych ramkach.

Wiek 10+

Bartnik Ignat i skarb puszczy, Tomasz Samojlik - recenzja

 

Tomasz Samojlik – pracownik naukowy Instytutu Biologii Ssaków PAN i znany twórca komiksów – na koncie ma m. in. serię o ryjówce Dobrzyku („Ryjówka przeznaczenia” – , „Norka Zagłady”, „Powrót rzęsorka”) oraz „Ostatniego żubra”