Irena 4., Jestem z ciebie dumy, Morvan, Tréfouël, Evrard – wiek 11+, recenzja, komiks

// IRENA SENDLEROWA / KOMIKS / DLA DZIECI / WIEK 11+ / POWSTANIE WARSZAWSKIE / HOLOCAUST /. RECENZJA

Czwarty tom komiksowej serii “Irena” o najsławniejszej polskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Tak jak cały cykl, to próba ukazania trudnych, okupacyjnych tematów, w sposób, który, nie naruszając powagi, będzie odpowiedni dla psychiki młodego odbiorcy. Autorzy książki zdecydowali się więc na mocno kreskówkowy język graficzny, a najbardziej drastyczne momenty (obozy zagłady, masowe egzekucje) starają się raczej zasugerować.

Śmierć została ukazana za pomocą dobrze opracowanego motywu z pogranicza realizmu magicznego. Ofiary zagłady i zmarły ojciec bohaterki ukazują się jako niebieskie, świetliste duchy.

Całość fabuły serii została pomyślana w ten sposób by spleść główną narrację – wojenne przeżycia – z wątkami wcześniejszymi i późniejszymi.

// IRENA SENDLEROWA / KOMIKS / DLA DZIECI / WIEK 11+ / POWSTANIE WARSZAWSKIE / HOLOCAUST /. RECENZJA

W tym tomie śledzimy losy Ireny już po tym jak została uwolniona przez „Żegotę” z rąk gestapo i prowadzi działalność konspiracyjną na fałszywych papierach. W tym czasie spotka m. in. Jana i Antoninę Żabińskich, Sprawiedliwych z warszawskiego zoo. Potem bierze, jako sanitariuszka, udział w powstaniu warszawskim.

Tak jak w poprzednich tomach, autorzy scenariusza, starają się przede wszystkim oddać ducha Ireny Sendlerowej i czasów, w których żyła oraz stworzyć dynamiczną opowieść osadzoną w realiach historycznych, a nie idealnie wierną biografię.

W każdym z poprzednich tomów znalazły się przypisy i uwagi dotyczące np. różnic między wspomnieniami Sendlerowej (na których oparte były trzy pierwsze albumy) a ustaleniami Anny Bikont, której biografia działaczki „Żegoty” ukazała się już po publikacji trzeciego albumu. W tym tomie przypisów nie ma. Wynika to być może z faktu, że ukazuje się już po publikacji Bikont.

// IRENA SENDLEROWA / KOMIKS / DLA DZIECI / WIEK 11+ / POWSTANIE WARSZAWSKIE / HOLOCAUST /. RECENZJA

Komiksowa biografia Ireny Sendlerowej to, nawet jeśli wziąć pod uwagę powyższe zastrzeżenia, przedsięwzięcie udane. Niezłe wprowadzenie w niełatwą problematykę, niosące przy tym pozytywne przesłanie, wynikające z życia głównej bohaterki. I chodzi tu nie tylko o empatię dla człowieka w potrzebie, ale również umiejętność rezygnacji z łatwych ocen bliźnich.

PS. Znajomość poprzednich tomów jest wysoce wskazana. Na przyszły rok twórcy zapowiadają 5 album serii.

Irena 4., Jestem z ciebie dumy, Morvan, Tréfouël, Evrard - recenzja, komiks

“Irena 4., Jestem z ciebie dumy”, Morvan, Tréfouël, Evrard, (wiek 11+), s. 68

O AUTORACH:

Jean-David Morvan – francuski scenarzysta, w Polsce znany m.in. jako współautor serii „Armada”

Séverine Tréfouël rodak i kolega po fachu Morvana. Seria o Irenie Sendlerowej to jego debiut na polskim rynku.

David Evrard – pochodzi z Niemiec, ale karierę rysownika robi w Belgii. On również debiutuje w Polsce.

Warto zajrzeć: FANPAGE AUTORA RYSUNKÓW, Dwa komiksy, w których dziecko spotyka Innego

Dodaj komentarz