Jestem Aki Kassjanowicz książka dla dzieci recenzja

j-AKI BĘDZIESZ? /„Jestem Aki”

AKI to owad, któremu rodzice nadali t-AKI-e imię, by podkreślić jego nieokreśloność. Nie wiedzieli bowiem, czy będzie „TAKI, czy może TAKI”. Pewnego dnia mama i tata wysyłają go w drogę, „na spotkanie”, jak mówią, nic już więcej nie dodając. Recenzja książki “Jestem Aki” Doroty Kassjanowicz.

Jestem Aki, Dorota Kassjanowicz - wiek 5+, baśń inicjacyjna, recenzja

Rozpoczyna się w ten sposób podróż głównego bohatera. Pozna w jej czasie m. in. skoczka „Gdziebądzia”, który ucieka przed otoczeniem i prawdą o sobie, motyla-hipochondryka i, nie potrafiącego dobrze wybrać profesji, Wacława Skorka.

Bohater zrozumie j-AKI jest i znajdzie życiowe powołanie. Lepiej pozna też swoje emocje (również te negatywne jak smutek czy złość) i siłę uważności. A dzięki naiwnej, dobrodusznej postawie, pomoże w przemianie napotkanym istotom.

Autorka zbudowała przekonujący świat, świetnie bawi się słowem i ma poczucie humoru. Zaś wielopiętrowość zawartych w jej książce znaczeń sprawi, że ta inicjacyjna baśń będzie świetną lekturą familijną, która nie znudzi ani dzieci, ani rodziców.

Jestem Aki, Dorota Kassjanowicz - wiek 5+, baśń inicjacyjna, recenzja

Tekst wspierają ładnie współgrające z jego wieloznacznością, lekko abstrakcyjne ilustracje Patryka Hardzieja.

PS. Duży druk ułatwi samodzielną lekturę.

Dorota Kassjanowicz, ilustracje: Patryk Hardziej, „Jestem Aki”, Tashka 2018, s. 104

Wiek 5+

Jestem Aki, Dorota Kassjanowicz - wiek 5+, baśń inicjacyjna, recenzja

O AUTORACH:

Dorota Kassjanowicz – pisarka tworząca dla dzieci (np. „Raz, dwa, trzy, zaśnij ty!”), jak i dorosłych („Stany małżeńskie i pośrednie”). Autorka tekstów piosenek i tekstów do spektakli muzycznych.  Zdobywczyni głównej nagrody w Konkursie na Książkę Roku Polskiej Sekcji IBBY 2014 i „Białe Kruki/The White Ravens 2015” (Internationale Jugendbibliothek, Monachium) (za “Cześć, wilki”). Jest również redaktorem.

Patryk Hardziej (ilustracje) – ilustrator, projektant graficzny, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz kurator wystaw dizajnu.

WARTO ZAJRZEĆ: FAJNY ZWIASTUN SPEKTAKLU NA PODSTAWIE KSIĄŻKI, “PING I PONG. WESOŁE ŚWINKI”

Dodaj komentarz