„Jestem Aki”, Dorota Kassjanowicz – recenzja

Jestem Aki, Dorota Kassjanowicz - wiek 5+, baśń inicjacyjna, recenzja

j-AKI będziesz?

AKI to owad, któremu rodzice nadali t-AKI-e imię, by podkreślić jego nieokreśloność (nie wiedzieli, czy będzie „TAKI, czy może TAKI”). Pewnego dnia mama i tata wysyłają go w drogę, „na spotkanie”, jak mówią, nic już więcej nie dodając.

Jestem Aki, Dorota Kassjanowicz - wiek 5+, baśń inicjacyjna, recenzja

Rozpoczyna się podróż głównego bohatera, w czasie której pozna m. in. skoczka „Gdziebądzia”, który ucieka przed otoczeniem i prawdą o sobie, motyla-hipochondryka i nie potrafiącego dobrze wybrać profesji Wacława Skorka. Bohater nie tylko zrozumie j-AKI jest i znajdzie życiowe powołanie, lepiej pozna swoje emocje (również te negatywne jak smutek czy złość) i siłę uważności, ale dzięki naiwnej, dobrodusznej postawie, pomoże w przemianie napotkanym istotom.

Autorka zbudowała przekonujący świat, świetnie bawi się słowem, ma poczucie humoru, a wielopiętrowość zawartych w jej książce znaczeń sprawi, że ta inicjacyjna baśń będzie świetną lekturą familijną, która nie znudzi ani dzieci, ani rodziców.

Jestem Aki, Dorota Kassjanowicz - wiek 5+, baśń inicjacyjna, recenzja

Tekst wspierają ładnie współgrające z jego wieloznacznością, lekko abstrakcyjne ilustracje Patryka Hardzieja.

PS. Duży druk ułatwi samodzielną lekturę.

Dorota Kassjanowicz, ilustracje: Patryk Hardziej, „Jestem Aki”, Tashka 2018, s. 104

Wiek 5+

Jestem Aki, Dorota Kassjanowicz - wiek 5+, baśń inicjacyjna, recenzja

O AUTORACH:

Dorota Kassjanowicz – pisarka tworząca dla dzieci (np. „Raz, dwa, trzy, zaśnij ty!”), jak i dorosłych („Stany małżeńskie i pośrednie”), autorka tekstów piosenek i tekstów do spektakli muzycznych, laureatka, zdobywczyni głównej nagrody w Konkursie na Książkę Roku Polskiej Sekcji IBBY 2014 i „Białe Kruki/The White Ravens 2015” (Internationale Jugendbibliothek, Monachium) (za “Cześć, wilki”); jest również redaktorem.

Patryk Hardziej (ilustracje) – ilustrator, projektant graficzny, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kurator wystaw dizajnu.

PODAJ DALEJ! Facebooktwittermail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz