Peter Spier, „Ludzie” Muchomor 2017 // Pija Lindenbaum, „Pudle i frytki”, Zakamarki 2017 – recenzja, kalejdoskop

Spier, Ludzie // Lindenbaum, Pudle i frytki - recenzja, kalejdoskop

kalejdoskop#11 (ludzka rodzina)

Bez ideologicznego skrzywienia, za to z pomysłem, wdziękiem i mądrością – mistrzowie literatury dziecięcej wiedzą jak nudne i sztywne (chociaż ważne) deklaracje i konwencje zamienić w czytelniczą przygodę.

Spier, Ludzie // Lindenbaum, Pudle i frytki - recenzja, kalejdoskopPeter Spier, „Ludzie”
Muchomor 2017, Wiek 6+
Wydana po raz pierwszy w 1980 roku książka zdobywcy Caldecott Medal nie zestarzała się ani na jotę i niesie proste przesłania o równości wszystkich ludzi i różnorodności ludzkiego rodzaju w znakomitej graficznie formie.
Autor na kolejnych, świetnie zakomponowanych stronach najpierw ukazuje podstawowe, wynikające z fizjologii różnice – kształt sylwetki, nosa, uszu, oczu, twarzy, a włączając do nich kolor skóry umiejętnie przekazuje prawdę o tym, że nie jest on niczym innym, niż fizjologiczną różnicą właśnie. Na kolejnych planszach portret ludzkości zostaje rozbudowany o elementy etnografii (strój, gry, święta), życia codziennego (jedzenie i mieszkanie) psychologii (dobrzy i źli, różne reakcje na te same wydarzenia), religii, socjologii (praca), językoznawstwa i polityki – wszystko to oczywiście podane w sposób pomysłowy, prosty i sugestywny. Przez całą książkę przewija się naczelne jej przesłanie – żyjemy, myślimy, czujemy na różne sposoby, ale żaden z nich nie jest lepszy od innych, bo, jak pokazuje Spier, Afrykańczycy wzbudzą taką samą wesołość w zachodnim mieście, jak europejskie mieszczuchy w afrykańskiej wiosce. Ilustracje balansują umiejętnie między szczegółowością i precyzją obrazu a swobodą kreski. Za „Ludzi” Spiera uhonorowano chrześcijańskim wyróżnieniem, Christopher Award i nominacją do National Book Award.
Spier, Ludzie // Lindenbaum, Pudle i frytki - recenzja, kalejdoskop
Spier, Ludzie // Lindenbaum, Pudle i frytki - recenzja, kalejdoskop

Spier, Ludzie // Lindenbaum, Pudle i frytki - recenzja, kalejdoskopPija Lindenbaum, „Pudle i frytki”, Zakamarki 2017, Wiek 3+
Temat uchodźczy pojawia się już od jakiegoś czasu w literaturze dziecięcej i młodzieżowej – mieliśmy okazję przeczytać po polsku „Podróż” Francesci Sanny czy „Wróbelka z kości” Zanny Fraillon (a to tylko przykłady). I chociaż obie te książki podejmowały temat w sposób nieoczywisty (a „Podróż” skłaniała się mocno ku metaforze), to Pija Lindenbaum (na koncie m. in. Augustpriset) idzie jeszcze dalej. Jej „Pudle i frytki” to klasyczna w założeniach i nowoczesna w formie bajka zwierzęca.
Bohaterami książeczki są trzy pieski rasy trudnej do określenia ale z pewnością, co znaczące, o białej sierści i (już czarny) Szczeniak, zamieszkujące idyllyczną wyspę (zwaną, tu kolejna aluzja, „krajem”) i spędzające dnie na zabawie, konsumpcji ziemniaków i cukierków oraz kąpielach w basenie. Gdy fala upałów czyni ich wyspę niezdatną do życia, pieski muszą wyruszyć na zamorską wyprawę, by po sztormie i długim wiosłowaniu w upale, dotrzeć do kraju pudli o ciemnej sierści i kapitalnych „tapirach” na głowie, w których krainie nie brak niczego do życia. Dwa z pudli są przyjazne, ale trzeci odnosi się niechętnie do przybyszy – daje im tylko jednego ziemniaka (samemu zajadając się frytkami) i nie pozwala spać w obszernym domu, zmuszając do noclegu w namiocie. Dopiero pomysłowa i empatyczna interwencja przyjaznych pudli, zmusi go do zmiany przekonań, co zaowocuje wiedzą, że spotkanie z Innym może być korzystne dla przyjmującej go społeczności. Autorce, dzięki zastosowaniu zwierzęcego kostiumu, humorowi i umowności udało się uniknąć dosłowności i uczynić opowieść uniwersalną parabolą o empatii dla skrzywdzonych. A rysunki, mocna strona wszystkich książek Lindenbaum, świetnie oddające niełatwe emocje, a jednocześnie zabawne, dodatkowo niosą całą historię.
Spier, Ludzie // Lindenbaum, Pudle i frytki - recenzja, kalejdoskop
Spier, Ludzie // Lindenbaum, Pudle i frytki - recenzja, kalejdoskop

 

PODAJ DALEJ! Facebooktwittergoogle_plusmail
POLUB NAS Facebooktwitter

Dodaj komentarz